Škola by sa mala stať centrum zábavy, kultúry a športu v obci. Pre svojich žiakov, ale aj obyvateľov obce, môže organizovať akýkoľvek krúžok - hoci aj hrnčiarsky. FOTO - ÚĽUV
Postavenie školy však chápeme v podstatne širšom kontexte, ako kultúrno-spoločenskú ustanovizeň miestnej komunity," dočítate sa na stránke www.otvorenaskola.sk.
"Škola by sa mala stať intelektuálnou posilňovňou v každej obci," hovorí štátny tajomník ministerstva školstva František Tóth, pre ktorého je projekt srdcovou záležitosťou.
O peniaze z projektu sa uchádza škola na základe žiadosti o grant. Vybrať si môže z piatich podporných pilierov: Šport, Záujmovo-vzdelávacia oblasť, Informatizácia, Celoživotné vzdelávanie, Podnikanie, a Knižnica a kultúrne aktivity.
Aktivitu, na ktorú žiada škola grant, musí zorganizovať v časovom úseku 60 hodín za rok, pri počte 150 účastníkov. Druhou podmienkou je spoluúčasť vo výške 20 percent.
"Z piatich pilierov je zatiaľ najväčší záujem o oblasť športu," povedal SME Ivan Pavlov, riaditeľa Metodicko-pedagogického centra v Prešove, ktoré projekt Otvorená škola metodicky zastrešuje.
C ieľov, ktoré si projekt Otvorená škola sľubuje splniť, je mnoho. Vďaka nemu by sa mal umožniť prístup ku kvalitnému vzdelávaniu a voľnočasovým aktivitám všetkým žiakom a študentom (zvlášť tým zo znevýhodneného prostredia). Škola by sa tiež mala stať inštitúciou otvorenou pre rodičov a obec, a slúžiť ako centrum poradenskej činnosti, či ako centrum záujmovej činnosti pre deti mládež a občanov.
V neposlednom rade sa využijú jej voľné priestory, materiálno-technické vybavenie, a kvalifikovaná pracovná sila.
(sr)