Prváci, ktorí sa prihlásili na náboženstvo, už majú vytlačené učebnice a pripravených katechétov, ktorí ich budú učiť. Prváci, ktorí budú chodiť na etiku, sú oproti nim v nevýhode. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
Prváci, ktorí od septembra začnú chodiť na etiku, budú oproti prvákom, ktorí sa prihlásili na náboženstvo, v nevýhode. Na rozdiel od nich nedostanú učebnice ani pracovné listy či omaľovánky, a v mnohých prípadoch ani nebudú mať pripravených učiteľov, ktorí ich budú etiku učiť.
Cirkvi už učebnice vydali na vlastné náklady (štát im ich preplatí), a katechétov majú tiež pripravených, keďže náboženská výchova sa na prvom stupni učila aj doteraz, len nepovinne.
Učebnica nebude problémom
Chýbajúca učebnica etiky nemusí byť podľa učiteľov veľkým problémom. Riaditeľovi bansko-štiavnickej ZŠ J. Horáka Jánovi Maruniakovi nechýba. Ani riaditeľka ZŠ na Sadovej ulici v Senici Mária Radičová sa na chýbajúcu učebnicu etiky nesťažuje. Videla totiž učebnice pre náboženstvo, ktoré sú podľa nej až príliš náročné pre začínajúcich školákov.
Ministerstvo školstva tiež nevidí v chýbajúcej učebnici pre etiku problém. "Etika sa učí na druhom stupni už niekoľko rokov, nikdy na ňu učebnice neboli a ani ich nik nepožadoval. Naopak, oceňovalo sa, že sa učí tvorivo a deti sa nemusia učiť poučky z učebníc," povedala hovorkyňa ministerstva školstva Monika Murová.
Učitelia nemajú dosť informácií
Ako problém však učitelia pociťujú nepripravenosť škôl na nový predmet. Riaditeľ ZŠ A. Bernoláka v Detve Bohuslav Ilavský hovorí, že ide o nepremyslený krok rezortu školstva. "Všetko je robené narýchlo, šité horúcou ihlou," zhodnotil prípravy.
Ilavský si nevie predstaviť, ako učitelia zvládnu učiť etickú výchovu, keďže učebnice nie sú a na školenie pôjdu až v septembri. Keďže Detva patrí medzi silne katolícke regióny, na etiku sa zo 48 budúcich prvákov prihlásili len piati. Podľa Ilavského je neefektívne vytvoriť pre nich samostatnú skupinu.
Zástupca riaditeľa ZŠ v Medzilaborciach na Komenského ulici Tomáš Semanco si nevie predstaviť, ako budú učiť. "Chýba nám metodický pokyn," hovorí. Aj tu sa na etiku prihlásilo málo žiakov - len štyria.
Ministerstvo školstva však oponuje, že informácií je dostatok: "Metodický pokyn v súvislosti so zavádzaním náboženstva a etiky u žiakov prvých ročníkov základnej školy je zverejnený na našej webovej stránke od 20. mája. Učebné osnovy pre etiku boli schválené ešte v apríli," upozorňuje Murová.
Učitelia sa musia vyškoliť do štyroch rokov
Najväčším problémom by mohli byť nezaškolení učitelia, ktorí bez chýbajúcej učebnice a školenia nevedia, čo učiť. Ministerstvo školstva nevie, koľko učiteľov zatiaľ školeniami prešlo.
Všetci nevyškolení budú musieť absolvovať 80 hodín výučby, teda niekoľko doobedí cez školský rok, po 4-5 hodín. Riaditelia ich budú musieť z vyučovania uvoľniť a platiť za ne náhradu.
Školenia musia učitelia absolvovať do štyroch rokov.
Až 80 percent detí bude chodiť na náboženstvo
Etika v alternácii s náboženskou výchovou sa zavádza ako povinný predmet od školského roku 2004/05 na prvom stupni základných škôl a špeciálnych základných škôl, s výnimkou špeciálnych základných škôl pre žiakov s mentálnym postihnutím a základných škôl pri zdravotníckych zariadeniach.
Náboženstvo a etika nenahradia inú vyučovaciu hodinu, prvákom pribudne ďalšia. Už dnes však prekračujú pracovnú záťaž, ktorú odporúčajú hygienici.
Na náboženstvo sa prihlásilo 80 percent žiakov, na etiku zvyšných 20 percent. (sr, sita)