Jahody možno pestovať takmer na celom území Slovenska do nadmorskej výšky 600 metrov. Najlepšie sa im darí v stredných hlinito-piesočnatých pôdach s dostatkom humusu. Veľmi ťažké ílovité, kamenisté, piesočnaté a zamokrené pôdy sú na ich pestovanie menej vhodné. Tieto pôdy však možno pred výsadbou upraviť kompostom alebo hrubozrnným materiálom. Ak pôda nemá dostatočný obsah humusu, dodáme do nej preosiaty kompost v dávke 40 až 60 kilogramov na 10 štvorcových metrov. Pôde treba tiež dodať potrebné množstvo makro- a mikroživín. Sú to najmä povolené fosforečné a draselné hnojivá, pri ekologickom hospodárení aj špeciálne ekologické kombinované hnojivá (prírodné mleté fosfáty, trusky, síran draselný, z kombinovaných hnojív Zeo-Mix NPK).
Ekozáhradkári vysádzajú jahody najmä pri porastoch cibule, póru, reďkovky, reďkvi, fazule a špenátu. Cesnak vysadený medzi jahodami ich chráni proti pôdnym škodcom, hlávkový šalát priláka pandravy a nechtík lekársky vysadený pri jahodách odpudzuje háďatká. Jahody sa neodporúča pestovať v blízkosti hlúbovín, uhoriek a zemiakov. Najvhodnejšou predplodinou jahôd sú skoré zemiaky a skoré druhy zeleniny, ktoré boli hnojené organickými hnojivami.
Jahody pestujeme buď tradičným spôsobom na rovnej ploche, alebo na vyvýšených hrobkoch, zvýšených približne 0,20 metra, a to ako jednoriadkové alebo dvojriadkové. Pri jednoriadkovej výsadbe sú hrobky široké približne 0,5 metra, pri dvojriadkovej 0,8 až 1 meter. Medzi hrobkami vytvoríme jarček, ktorým zavlažujeme jahody podmokom. Pri tomto systéme pestovania možno úspešne použiť PE fólie, ale najmä netkanú textíliu, ktorá prepúšťa vodu a zabraňuje výparu z pôdy, obmedzuje rast buriny, urýchľuje zrenie plodov a chráni ich pred zablatením.
Vysádzame kúpené jahodové sadenice, najlepšie bezvírusové, alebo sadenice z vlastného jahodoviska, a to z poplazov zo zdravých úrodných 1- až 2-ročných trsov, ktoré majú bohatý koreňový systém, silný koreňový kŕčik a srdiečko a vytvorené 3 až 4 listy.
Ekozáhradkárom odporúčame vysádzať najmä tieto ekologické odrody: zo skorých odrôd Andrea, Gorella, Magura, Roxana a Zefýr, zo strednoskorých Induka, Karmen, Redgauntlet a Tenira, z neskorých Bounty a Elista, z mesačných Rujana. Najpestovanejšia odroda Senga Sengana a vysoko úrodná Mária sú chúlostivé na botrytídu (pleseň sivá), najmä v trvalo vlhkých podmienkach.
Doc. Ing. VILIAM HORNIAK, CSc.