1Dnešný sortiment strešných krytín je veľký. Pri výbere však musíme pamätať na to, že investícia do pokrytia strechy nie je malá, zrejme ju tak skoro znovu prerábať nebudeme, a preto treba zvážiť nielen estetické hľadisko, prípadne hrúbku peňaženky, ale aj kvalitatívne požiadavky.
Musíme pritom rešpektovať nielen vlastnosti a vzhľad krytiny, ale aj kvalitu a nároky stavby, ktorú chceme zakryť. Ideálnym riešením pri stavbe alebo prestavbe strechy je ako zvyčajne konzultácia s odborníkom - statikom.
2Ak ide o stavbu staršiu, a obnova strechy sa spája aj s prebudovaním podkrovia na obytné, musíme zvážiť, akú váhu navyše môžeme starým múrom pridať. Naj-menší problém, ktorý si môžeme
pri zanedbaní zaťaženia narobiť, je popraskaná omietka, prípadne aj obklady v miestnostiach na nižších podlažiach domu.
Pri výmene strešnej krytiny však nerozhoduje iba jej hmotnosť - strešná krytina je totiž iba časťou komp-letnej váhy strechy, ktorá ako celok ovplyvňuje zaťaženie v základoch. Preto je dôležitý tiež typ strešnej konštrukcie. A treba rátať aj s tým, že napríklad pod ľahšie bitúmenové šindle budeme musieť položiť aj debnenie (a dosky majú tiež svoju váhu), zatiaľ čo klasickú škridlu ukladáme na strešné laty, ktoré majú menší objem.
3Pri stavbe obytných podkroví sú dnes veľmi obľúbené strešné okná. Výhodou kvalitných strešných okien je ich spoľahlivosť, dlhodobé záruky, záručný aj pozáručný servis a bohatý výber rôznych doplnkov. Strešné okno tiež pomôže lepšie presvetliť miestnosť ako rovnako veľké okno vo vikieri alebo štítovej stene. Pri nekvalitných ale-bo nesprávne namontovaných strešných oknách však môžeme mať problémy so zatekaním. n