Päťnásobný víťaz cyklistických pretekov Tour de France Miguel Indurain s olympijskou pochodňou koncom júna v Barcelone. FOTO - TASR/AP
Španielska legenda po piatom triumfe v Tour prišla na OH, Armstrong po šiestom nie - sponzor si vraj želá len víťazstvá
Legendárny španielsky cyklista Miguel Induraín si myslí, že odvtedy, ako pred ôsmimi rokmi vyhral zlato v atlantskej časovke, sa cena olympijských medailí v tomto športe dvihla. "Na váhe získala kvalitou aj počtom štartujúcich profesionálov," tvrdí v rozhovore, ktorý v Aténach poskytol francúzskemu denníku Libération.
Induraín debutoval na olympiáde ešte ako amatér - v Los Angeles 1984, keď mal dvadsať - ale preteky nedokončil. V deväťdesiatom šiestom ho na návrat uhovoril jeho krajan Juan Antonio Samaranch, vtedajší šéf Medzinárodného olympijského výboru.
"Bolo ťažké prinútiť sa cestovať do Atlanty," priznáva. Medzi cyklistické legendy sa definitívne zaradil rok predtým, keď ako vôbec prvý vyhral päť ročníkov Tour de France po sebe. Túžba po šiestom triumfe sa mu však nesplnila, skončil "až" jedenásty a bol z toho mrzutý. V tomto stave letel do Ameriky. V desiaty deň po finiši Tour stál na štarte cestných pretekov olympiády - skončil až na 26. mieste. O tri dni v časovke to už však bol "starý" Induraín.
To, o čom sníval už on, naplnil tohto roku na parížskych Champs Elyseés Američan Lance Armstrong, ale pôvodne avizovaný štart na aténskej olympiáde uprostred Tour odvolal.
"To odráža vývoj v profesionálnej cyklistike," myslí si Induraín. "Sponzori dnes chcú, aby sa vyhrávalo za každú cenu. Včera bolo možné na niektorých pretekoch len prevetrať dres a skončiť desiaty. Jeho (Armstrongov) sponzor mu nedovolí jazdiť viac ako mesiac za rok, keď vyhráva. Aby si udržal sily aj na nasledujúci rok..."
"Rekordy sú na to, aby sa prekonávali," vraví Induraín na dôkaz, že Armstrongovi nezávidí. A neobviňuje ho ani z pomoci zakázanými prostriedkami. "Doping v cyklistike sa veľmi generalizuje," tvrdí. "Je to problém celého športu." Španielska legenda si myslí, že "verejnosť si z dopingu nič nerobí, chce divadlo, boj, taktiku - ako problém ho predostierajú športové autority". To, čo cyklistike chýba, je podľa neho viac sponzorov a nová organizácia na zdynamizovanie vývoja.
"Jeannie Longová má ešte o päť rokov viac ako vy," pripomenul Španielovi francúzsky denník.
Legendárny Pampulončan sklonil Francúzke poklonu, označil za úctyhodné, ako dokáže celý rok prežiť na bicykli "striedajúc dobré a zlé fázy". "Už to nie je Longová zo svojich veľkých rokov, ale drží sa dobre," dodal. "U mužov dosahuje maximum 38-ročný Jekimov. Cyklista normálne vydrží desať rokov. Uprednostňujem odchod v pravú chvíľu, keď človek pocíti, že pokračovanie by stálo priveľa premáhania."
(mo)