Podľa zákona musia podniky zamestnávať občanov s postihnutím. Túto povinnosť stanovujú paragrafy každej firme, ktorá má viac ako 25 zamestnancov. Ak tak neurobí, zaplatí do štátnej kasy pokutu. Mnohí handicapovaní si však myslia, že tieto postihy sú malé. "Nedostatočne motivujú zamestnávateľov k tomu, aby nás zamestnali," tvrdí Igor V. z Bratislavy. "Asi sa im viac oplatí zaplatiť pokutu, ako prispôsobiť pracovné podmienky handicapovaným. Okrem toho prakticky zneužívajú dávky, ktoré štát poskytuje tým, ktorí zamestnávanie ľudí s postihnutím umožňujú. Zoberú štátnu podporu za vytvorenie pracovného miesta pre handicapovaného, a potom mi pokojne povedia, že ma prepúšťajú preto, že nestíham tak ako zdravý. Také niečo by sa v zahraničí nemohlo stať. Štát by mal za takéto veci zaviesť tvrdé sankcie."
V Českej republike už paragrafy pritvrdili - firmy, ktorým zo zákona vyplýva povinnosť zamestnávať ľudí s postihnutím, zaplatia viac, ak si túto povinnosť nesplnia. Predtým to bol 1,5-násobok priemernej mesačnej mzdy, po novom sa im odvody zdvihnú na 2,5-násobok.
Okrem toho bola tiež na podporu integrovaného zamestnávania handicapovaných vyhlásená celoštátna súťaž Rovnaká šanca - Zamestnávateľ 2004. Môžu sa jej zúčastniť všetky firmy, ktoré zamestnávajú vozičkára, nevidomého alebo inak zdravotne znevýhodneného pracovníka v bežných pracovných podmienkach. Zamestnávateľa môže nominovať do súťaže hocikto až do konca októbra, s výsledkami bude verejnosť oboznámená v novembri. Súťaž prebieha v rámci projektu, ktorého cieľom je informovať o problematike podporovaného zamestnávania. Službu podporované zamestnávanie poskytujú handicapovaným ako jediné agentúry podporovaného zamestnávania. Spočíva v pomoci nájsť pracovné uplatnenie a udržať si pracovné miesto tým, ktorí si sami obvyklým spôsobom prácu nájsť alebo udržať nedokážu. (gal)