Revištské Podzámčie 19. augusta (TASR) Na prebiehajúcich Majstrovstvách sveta v Revištskom Podzámčí symbolicky pokrstili ojedinelú populárno-vedeckú publikáciu Zlato na Slovensku. Je to doteraz najucelenejší sprievodca zlatou históriou Slovenska, dokumentuje ťažbu tohto drahého kovu od počiatku, predstavuje jednotlivé náleziská, spôsob ťažby, úpravárenské metódy zlatonosnej rudy až po využitie kovu a ďalšie perspektívy jeho ťažby.
Autorom je 18-členný kolektív odborníkov pod vedením pedagóga Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenkého v Bratislave Martina Chovana a geológa Štátneho geologického ústavu v Bratislave Františka Bakosa. Knihu vydal Slovenský skauting, má takmer tristo strán a približne toľko farebných fotografií, grafov a máp. Súčasťou je aj farebná nástenná mapa SR s vyznačenými významnejších nálezísk drahých kovov.
Podľa Bakosa podnet na spracovanie tejto problematiky v knižnej podobe dala približne pred piatimi medzinárodná konferencia o zlate na Slovensku, z ktorej zostal zborník zaujímavých príspevkov o ťažbe a využívaní zlata na Slovensku. Autori ich rozšírili a doplnili ďalšími technickými a historickými faktami.
Autori sa v knihe pokúsili vypočítať, alebo skôr odhadnúť, koľko zlata sa za celé historické obdobie na Slovensku vyťažilo. Vyšlo im, že to bolo dovedna približne 70 ton rýdzeho kovu. V knihe sú aj odhady koľko zlata sa ešte na Slovensku pod zemou skrýva. Je ho približne sto ton. Vzhľadom na veľké náklady sú pre ťažobné spoločnosti zaujímavé iba lokality, kde sa dá hoci chudobná ruda jednoducho dolovať na povrchu. Také lokality sú predovšetkým pri Kremnici, Pukanci či Detve. Do úvahy by však mohli prísť náleziská, kde by sa zlato mohlo ťažiť spolu s inými produktmi. Takých miest je najmenej 50, konštatoval Bakos.
Kniha sa v záverečnej časti venuje aj trom vlnám ryžovania zlata na Slovensku, v období Keltov, v 12. storočí i za čias Márie Terézie, ktorá vydala aj patent o takomto získavaní zlata. Spomína sa v nej aj novodobá forma zlatej horúčky, keď sa ryžovanie zlata stalo záľubou i predmetom súťaží po celom svete.