
Peking 23. augusta (TASR) - Čínsky historik Tengus Bayaryn tvrdí, že našiel dôkaz o tom, že Džingischán - veľký dobyvateľ a zakladateľ mongolskej ríše - dokázal vládnuť nielen mečom, ale aj perom.
Historici sa doposiaľ nazdávali, že vodca a zjednotiteľ stredovekých tatárskych kmeňov bol negramotný, pretože prvé texty písané v mongolčine pochádzajú až zo začiatku 13. storočia, keď Džingischán mal vyše 40 rokov a podľa všetkého už nemal čas naučiť sa čítať a písať.
Profesor z univerzity v autonómnej oblasti Vnútorné Mongolsko však v stredovekej knihe, ktorú veľký chán zaslal taoistickému kňazovi, objavil rukopis ediktu z roku 1219. Jeho pisateľom je podľa jedinečného štýlu s najväčšou pravdepodobnosťou samotný Džingischán.
Vládca mongolskej ríše poslal tomu istému taoistickému mníchovi aj ďalší list, v ktorom uvádza: "Nariadil som mojim ministrom, aby spísali kompilát z tvojich (filozofických) prednášok a osobne si ho prečítam," čo zjavne svedčí o jeho gramotnosti.
Džingischán, narodený okolo roku 1167, zjednotil oddelené mongolské kmene a so svojou jazdeckou eskadrou smrti dobyl nielen Čínu a Strednú Áziu, ale tatárske vojská porazili aj Kyjevskú Rus a takmer sa im podarilo obsadiť aj Poľsko a Uhorsko.