Vstupom do Európskej únie sa pred mladými ľuďmi otvorili nové možnosti - môžu cestovať, študovať, spoznávať ľudí a pracovať v širšom regióne Európy. Dôležitým predpokladom je samozrejme ovládanie cudzieho jazyka, prípadne jazykov, veľkým plusom je pritom znalosť trhu práce doma i v zahraničí, ako aj schopnosť uplatniť svoje vedomosti v praxi a spoznávať nielen cudzie krajiny, ale aj vlastné okolie.
Projekt Mládež-škola-ekonomika, iniciovaný Nadáciou Alfreda Herrhausena Deutsche Bank, Hilfe zur Selbsthilfe, IZOP-Inštitútom z Aachenu a denníkom SME, spája nenásilnou formou všetky uvedené východiská. Mladí ľudia z Česka, Maďarska, Nemecka, Slovenska, Slovinska a Poľska majú navzájom spolupracovať, nájsť si vhodnú ekonomickú tému, vypracovať odbornú prácu v nemčine a zverejniť ju v partnerských novinách. Ak chcú splniť túto úlohu, musia sa okrem pochopenia problematiky naučiť aj základy novinárčiny a zvládnuť nemecký jazyk. Informácie, ktoré pritom získajú - o svojom regióne, o rozvoji podnikania, turizmu, zamestnanosti, histórii i súčasnosti - môžu byť prínosom nielen pre nich, ale aj pre ich učiteľov, partnerské školy, ako aj pre daný región.
Po prvej výzve už niekoľko škôl prejavilo záujem o tento projekt. Školy, ktoré by sa ešte chceli zúčastniť siedmeho kola súťaže Jugend-Schule-Wirtschaft a neprihlásili sa, tak môžu urobiť do 1. septembra .
Kde sa môžu prihlásiť:
u pani Silke Dregerovej v IZOP-Institute
- telefonicky na čísle +49 2408-588928
- faxom na čísle +49(0)24085 8081
- mailom na adrese: dreger@ izop.de.,
prípadne písomne na adrese IZOP-Institut, z.H. Frau Dr. Silke Dreger, Heidchenberg 11, D-52076 Aachen.
V školskom roku 2003/2004 sa súťaže zúčastnilo 18 nemeckých a šesť stredoeurópskych novín a 133 škôl, 185 učiteľov a 2609 žiakov zo šiestich štátov. Okrem vyhodnotenia regionálnych víťazov a neskoršieho zvolenia troch najlepších prác porotou v Nemecku je odmenou študentom aj zverejnenie ich článkov v partnerských novinách, na Slovensku v SME a Új Szó. (r)