Ak sa majiteľ rozhodne starožitný nábytok predať, má tri možnosti. Môže ho ponúknuť cez inzerát, predať múzeu, alebo sa obrátiť na starožitníka. Starožitníci sa v zahraničí považujú za elitnú strednú triedu. Na Slovensku je prax opačná. Starožitník často býva synonymom špekulanta, ktorý sa snaží výhodne kúpiť a draho predať. "Náš trh je veľmi špecifický. Posledné štyri roky je o starý nábytok minimálny záujem. Zberatelia nábytku sú skôr výnimkou. Najčastejšími kupujúcimi sú turisti alebo dočasní obyvatelia miest zo zahraničia. Všetko závisí od dopytu a ponuky," povedala majiteľka starožitností Eva Hasíková. Na druhej strane ponuka starého nábytku z našich domácností je tiež oklieštená.
Ako správne postupovať pri predaji v starožitníctve
Odhad
Najskôr treba zistiť, či nábytok, ktorý máme doma, je starožitný a či by bol oň záujem. Najlepšie poradí odborník. Majiteľ sa môže obrátiť na kurátora z múzea, súdneho znalca alebo starožitníka. Všetci by mali vedieť určiť vek, úroveň poškodenia a hodnotu nábytku. Starožitník vie aj presnejšie odhadnúť predajnosť konkrétneho kusu a cenu, ktorá vychádza z reálneho dopytu. Najvhodnejšie je urobiť si súkromný prieskum a obrátiť sa na viacerých starožitníkov. Ich odhad ceny môže byť zarážajúco rôznorodý. Nemusí ísť o špekuláciu. Každý starožitník má inú klientelu a inú skúsenosť s dopytom.
Cena
Po vytypovaní starožitníctva je pred majiteľom nábytku najdôležitejšia časť. Dohodnúť sa o spôsobe predaja.
Existujú dve možnosti - buď starožitník nábytok od majiteľa kúpi, alebo jeho predaj sprostredkuje. Starožitníctvo preberie od majiteľa predmet a vystaví ho v predajni. Majiteľ dostane peniaze za nábytok až po jeho odkúpení v starožitníctve.
Prvá možnosť je administratívne jednoduchšia. Pre starožitníka však znamená väčšie riziko. Preto sa istí tým, že majiteľovi zaplatí okolo 30 percent z ceny, za ktorú nábytok ponúka. Dôsledkom môže byť nespokojný klient.
Pri sprostredkovanom predaji 30 percent z ceny ostáva starožitníkovi.
Nábytok nemôže byť vystavený v predajni donekonečna. Preto starožitníci po čase dohodnutú cenu znížia.
Zmluva o predaji
Súčasťou zmluvy o sprostredkovaní predaja musia byť: cena; percentá z predaja, presné definované zníženie ceny, keď sa nábytok nepredá do určitého času, klauzula o prepadnutí nábytku starožitníctvu.
Zmluvu si treba pred podpisom podrobne prečítať, aby nedošlo k zbytočným komplikáciám. Za nábytok počas sprostredkovania predaja ručí starožitník.