V niektorých okresných mestách vyrástli za posledných 5-6 rokov nové budovy napríklad okresných úradov. Vačšinou ide o najmodernejšie budovy v celom okrese a vlastní ich štát, ktorý do nich investoval veľa peňazí. Potrebujú okresy tieto stavby?
„Nové budovy pribudli aj po tom, čo v roku 1996 vznikli nové okresy - z pôvodných 38 sa ich počet rozrástol na 79. Nie vo všetkých sídlach nových okresov mali kde umiestniť úrady. Peniaze by určite mali ísť do skvalitnenia služieb. Avšak nie do miestnej štátnej správy v dnešnej podobe, pretože tá nezaručuje efektívny výkon.“
Prednostovia okresných úradov hovoria, že okresné mestá si také budovy zaslúžia. Nemali by úradníci radšej sedieť v skromnejších budovách, hoci by boli aj nové?
„Argument, že okresné mestá si ich zaslúžia, je nezmyselný. Ak má niekto pocit, že si mesto niečo zaslúži, nech si to postaví konkrétne mesto. Prečo by sme sa všetci našimi daňami mali podieľať na tom, či sa v nejakom meste niečo stavia, alebo nie?“
Čo bude s týmito budovami po decentralizácii štátnej správy? Prejdú do majetku miest?
„Podľa právnych predpisov, ktoré nadobudnú účinnosť v budúcom roku, nie. Na obce a vyššie územné celky prechádza majetok štátu, ktorý súvisí s výkonom pôsobnosti. Napríklad pri prechode pôsobnosti na úseku základného školstva prejde do vlastníctva obce základná škola, jej areál, telocvičňa. Výkon štátnej správy ale stále zabezpečujú najmä okresné a krajské úrady a ich budovy zostávajú vo vlatníctve štátu. Iná situácia by mohla nastať, keby sa okresné úrady zrušili. Vtedy by som si vedel predstaviť aj takéto riešenie.“ (rf)