KOŠICE - Tento týždeň sa na pozvanie Staromestského divadla stretávajú v Košiciach nezávislí divadelníci v rámci III. ročníka Festivalu nezávislých divadiel. Medzi šestnástimi súbormi je šesť zahraničných hostí z Poľska, Maďarska a Česka. Festival je tentoraz nielen v Štúdiu, ale aj na veľkej scéne Štátneho divadla, v divadle Thália i v Bábkovom divadle.
Košice sa prirodzenou multikulturalitou zdajú byť vhodným miestom pre kultúrne konfrontácie široko vnímaného karpatského regiónu. Navyše to, že mestu dlhodobo chýba rôznorodejšia divadelná ponuka, ani netreba zdôrazňovať. Festivaly celoslovensky nahrádzajú neexistujúcu sieť stálych scén otvorených pre hosťovania nezávislých súborov. Košiciam v budúcnosti možno pomôže ak nie celkom „otvorená“, tak aspoň otvorenejšia scéna, ktorej obrysy sa črtajú v Štúdiu Štátneho divadla.
Festival nezávislých divadiel je v slovenskom meradle špecifický - nie je zameraný na nijaký žáner, nedáva si prísne výberové kritéria jednotného umeleckého vkusu. Na takomto festivale teda nie je nič predpovedateľné. Stretávajú sa tu diela pár dní pred derniérou ako Kovbojka ako delo z produkcie Divadla a.ha., nanovo prepracované Monodrámy Divadla Stoka i celkom nové štátno-neštátne koprodukcie ako Roberto Zucco. A organizátori nezabudli ani na banskobystrické Divadlo z pasáže pracujúce s mentálne hendikepovanými hercami s umelecky pôsobivým projektom Mesto v réžii Jána Štrbáka.
Na veľkej scéne Štátneho divadla sa ďalej predstavia Kompania Teatraľna Reczna Robotka s hrou Nauki malzenske, hostiteľské Staromestské divadlo s komédiou Efraima Kishona Romeo a Júlia po tridsiatich rokoch. Divadlo Cogitatur z Katowíc, ktoré patrí medzi najstaršie nezávislé divadlá v Poľsku, patrilo k najočakávanejším bodom festivalového programu. Pre ich produkciu Homage to Expresionists bola dôležitá práca so svetlom a farbou. Herci sa s minimom slov snažili evokovať umeleckú atmosféru začiatku storočia. Tanečné divadlo L. A. Dance Company predstavilo produkciu UNI (SEN).
Okrem už spomínaných súborov sa na festival nominovalo košické divadlo Quido, Divadlo v 7 a půl z Brna, bábkový súbor Buchty a loutky z Prahy či Hattyúdal Szinház z maďarského Nyírbaátora. Festival sa skončí v nedeľu s mafiánskou story English is easy, Csaba is dead bratislavského divadla GUnaGU.
Centrom festivalového plagátu je obrázok, na ktorom územie od Košíc, Rožňavy cez Katovice či Budapešť až po Prahu zaberá polovicu zemegule. Geografi by proti takému zobrazeniu značne protestovali, ale pre divadelníkov a divákov je tento svet praktický - v dosahu finančných možností, spoločnej historickej pamäti a veľmi podobných súčasných problémov.