Brusel 29. novembra (TASR) - Česká republika a Rakúsko sa dnes po 11-hodinovom rokovaní dohodli v Bruseli na uzavretí tzv. procesu z Melku, čo by malo ukončiť dlhoročný spor medzi Prahou a Viedňou o českú jadrovú elektráreň v Temelíne.
Český premiér Miloš Zeman a rakúsky kancelár Wolfgang Schüssel podpísali za sprostredkovania komisára EÚ pre rozšírenie Güntera Verheugena dokument o uzavretí procesu z Melku, v rámci ktorého sa hodnotila bezpečnosť temelínskej elektrárne a jej vplyv na životné prostredie.
Dohoda umožní uzavretie kapitoly energetika v prístupových rokovaniach ČR s EÚ, ktoré Rakúsko až doteraz blokovalo. Podľa Verheugena komisia už v piatok zašle členským štátom únie návrh rokovacej pozície k tejto kapitole, aby mohla byť uzavretá na decembrovom ministerskom kole.
"Môžem vám s potešením oznámiť, že rozdiely medzi Rakúskom a Českom...sa podarilo prekonať," povedal novinárom na tlačovej konferencii po rokovacom maratóne Verheugen.
"Ide o veľmi rozumný kompromis, ktorý umožní normálne pokračovanie procesu rozšírenia," dodal premiér Zeman. Podľa Schüssela je dokument "veľmi dobrým výsledkom", ktorý "zabezpečí bezpečnosť našich občanov".
Obe strany sa dohodli, že sa budú usilovať, aby záväzky z dohody boli zahrnuté do protokolu priloženému k prístupovej zmluve ČR a EÚ. S tým však musia súhlasiť ostatné členské krajiny únie.
"Zámerom oboch strán je, aby sa dnešná dohoda mohla stať vo forme protokolu súčasťou spisu sprevádzajúceho prístupovú zmluvu. To budú musieť potvrdiť ostatné členské štáty," vysvetlil Verheugen najdôležitejší moment dnešnej dohody, keďže dnes sa rokovalo najmä o právnej záväznosti dokumentu.
Komisár zdôraznil, že týmto sa nevytvára nové európske právo a dokument bude záväzný iba pre Česko a Rakúsko. Zároveň odmietol, že ide o precedens pre riešenie budúcich sporov medzi členmi a kandidátmi alebo samotnými členskými krajinami.
Štvorstránkový dokument s prílohami nazvaný Ukončenie procesu z Melku a ďalšie kroky obsahuje okrem iného sedem technických podmienok, ktoré musí Česká republika splniť. Dokument predpokladá tiež intenzívnejšiu spoluprácu rôznych zodpovedných úradov oboch krajín a lepšiu výmenu informácií. Podľa zdroja z českej delegácie sa však "technicky nič nezmenilo".
"Je to najlepšie riešenie, aké sme mohli dosiahnuť," vyhlásil Verheugen. Vyzval zároveň všetky rakúske politické strany, aby dohodu akceptovali. Reagoval tak najmä na výroky bývalého lídra rakúskych Slobodných Jörga Haidera, ktorý dnes zhodou okolnosti tiež v Bruseli deklaroval, že proces z Melku bude pre jeho stranu prijateľný iba ak dôjde k odstaveniu Temelína a že uzavretie kapitoly energetika nepripadá inak do úvahy.
Podľa Zemana odstránila dnešná dohoda "mráčik na oblohe" vo vzájomných česko-rakúskych vzťahoch a tie sa teraz budú "vyvíjať optimálnym spôsobom ako vzťahy medzi dvoma susedmi a kultúrne blízkymi krajinami".
Dnešnou dohodou sa skončil takmer ročný maratón politických a najmä technických rokovaní medzi ČR a Rakúskom, ktorý sa na naliehanie EK začal 13. decembra 2000 v rakúskom meste Melk.
(spravodajca TASR Robert Sermek) vr