Banská Bystrica 1. septembra (TASR) - V zriaďovateľskej pôsobnosti Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) je od prvého septembra tohto roku 106 škôl a školských zariadení. Je to o pätnásť týchto právnych subjektov menej, ako ich bolo k začiatku vlaňajšieho septembra.
Dominik Šmondrk, poverený vedením odboru školstva Úradu BBSK TASR informoval, že vzniklo deväť nových škôl a školských zariadení. Ďalších osem sa zlúčilo do štyroch. Zo siete škôl vyradili k začiatku septembra Dievčenskú odbornú školu v Revúcej a Školské lesy Banská Štiavnica Kysihýbeľ. Naopak, do siete škôl zaradili Stredisko odbornej praxe pri strednej škole lesníckej v Banskej Štiavnici. K rovnakému dátumu začal útlm Dievčenskej odbornej školy vo Valaskej Piesku v okrese Brezno. Dve školy, SOU J. Peterku v Hodruši Hámroch a Obchodná akadémia v Revúcej zmenili zriaďovateľa, stali sa nimi MPP, s. r. o., Žilina a COOP Jednota Slovensko.
V kompetencii Krajského školského úradu Banská Bystrica ostali už len dve školy. Jeho riaditeľka Mária Kolarská informovala, že sú nimi Gymnázium Jozefa Gregora Tajovského a Gymnázium na Mládežníckej ulici v Banskej Bystrici. Obe sú bilingválne, prvé orientované na francúzsky a druhé na španielsky jazyk. Kým Gymnázium J. G. Tajovského je pre matematikov, Gymnázium na Mládežníckej ulici má umelecké zameranie.
Na začiatku minulého školského roku nastúpilo do škôl a školských zariadení v pôsobnosti BBSK vyše 36 tisíc žiakov, približne toľko by ich malo nastúpiť aj na začiatku tohto školského roku. Na spomínaných dvoch gymnáziách by malo aj tohto roku študovať približne 1 500 žiakov.