Filmové umenie videné výtvarnými očami

Zvláštna kniha, tento súbor filmových reflexií Použi ma ako stránku knihy (vyd. Slovenský filmový ústav, Bratislava 2004), ktorých autorom je Juraj Mojžiš, známejší doteraz verejnosti skôr v úlohe výtvarného než filmového historika a kritika. Ani fakt, ..

Zvláštna kniha, tento súbor filmových reflexií Použi ma ako stránku knihy (vyd. Slovenský filmový ústav, Bratislava 2004), ktorých autorom je Juraj Mojžiš, známejší doteraz verejnosti skôr v úlohe výtvarného než filmového historika a kritika. Ani fakt, že Mojžiš prednáša na Filmovej a televíznej fakulte Vysokej školy múzických umení by nemusel ešte motivovať vznik tejto knihy, veď koľkí pedagógovia nevydali a nevydávajú svoje prednášky knižne. Pri koncipovaní interpretačných sond do rozličných filmov bral autor, samozrejme, do úvahy aj potreby svojich poslucháčov - v tomto zmysle sa dá hovoriť o netradičných učebných textoch - no jednako sa Mojžišova kniha zameriava i na širšie publikum, na milovníkov filmu vôbec.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Zvláštnosť Mojžišových výkladov spočíva v tom, čo si vo filmoch všíma a ako to čitateľovi podáva. Jeho analýzy nemajú nič spoločné s bežnou filmovou kritikou, ktorá zväčša rozoberá dej, základné zápletky, konflikty filmu a herecké výkony. Mojžiš sa viac zameriava na spôsob, ako je film urobený, čiže na výrazové prostriedky, zahŕňajúce nielen prácu réžie, ale aj kamery, osvetľovačov, zvukárov, kulisárov a pod. Hodne tu uplatnil svoje znalosti výtvarného umenia a jeho techník, slohov a štýlov, pričom stále ostáva pri filme, len ozrejmuje nesamozrejmé súvislosti bez toho, aby vkĺzaval do abstraktného teoretizovania, či bežnej recenzentskej frazeológie. Jeho bývalá žiačka z VŠMU, filmová teoretička Jana Dudková vo výbornom úvode nazvala štýl Mojžišovho prednesu technikou jemnej hypnózy, akou dokázal prednášať a na poslucháčov prenášať svoje analytické postrehy.

SkryťVypnúť reklamu

Môžeme si to overiť hneď na vstupnej interpretácii filmu Jeana Cocteaua z roku 1946 Kráska a zviera. Mojžiš sa nezameral na obsahové zložky tohto slávneho filmu, nakrúteného podľa stredovekej rozprávky, ale sústreďuje sa na kameramanské finesy Henriho Alekana, ktorý narábal so svetlom a tieňom priam ako stredoveký holandský maliar Vermeer van Delft, teda tak, že ,,svetlo sa rozpína a oslňuje oblasti tieňa". A Mojžiš pri Alekanovi hneď prechádza k známemu filmu Wima Windersa Nebo nad Berlínom, kde tento kameraman znovu predviedol svoje majstrovstvo ,,mihotavej hry nepokojných prísvitov a tajomných tieňov". Ak spomínaná Dudková hovorí o Mojžišovej ,,alogickej logike rozprávania", zrejme mala na mysli jeho časové, problémové i vecné preskoky a prelínačky, lebo tento hĺbavý interpret má schopnosť meniť uhly pohľadu, spájať film s poéziou, literatúrou, výtvarníctvom, detaily s celkom a naopak a nebadane vtiahnuť poslucháča (v tomto prípade čitateľa) do rozličných tvorivých labyrintov, aby v ňom navodil vedomie zväčša neuvedomovaných súvislostí.

SkryťVypnúť reklamu

Predmetom Mojžišových výkladov sa stalo osemnásť filmov známych a menej známych režisérov (Fellini, Antonioni, Bunuel, Malle, Vláčil, Jarman, Parker, Tarantino atď.), ktorých podrobnejšie profily i filmografiu napísala Katarína Mišíková a sú uverejnené v závere knihy. Bolo to nevyhnutné, lebo Mojžiš je dosť fragmentárny a jeho úmyslom ani nebolo predstavovať ten-ktorý film ako ucelený artefakt, skôr ako diskurzívny, často rozkúskovaný materiál, na ktorom sa dajú demonštrovať zákruty i závity filmového umenia. Na stránkach jeho knihy cítiť, že pri prednáškach a súbežnom premietaní daných filmov neopakoval namemorovane a definitívne, ale že pred poslucháčmi aj nahlas rozmýšľal a improvizoval.

Je dobre, že toto verbálne sa zjavilo i vo vytlačenej podobe, a tak názov knihy treba brať doslovne.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 899
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 161
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 089
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 509
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 3 086
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 701
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 446
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 286
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu