Zdravé sedenie nezávisí od ceny stoličky

Najprirodzenejšie sedenie je priamo na podložke či na zemi. Dnes ho praktizujú už len deti, Japonci a civilizáciou, a teda i nábytkom nedotknutí domorodci. Zdravie všetkých ostatných do veľkej miery ovplyvňuje to, ako a na čom sedia.

Ľudia, ktorí pracujú v sedavých zamestnaniach, presedia dve tretiny alebo aj celý pracovný čas. Pri zhruba 260 pracovných dňoch do roka presedí človek vyše 2000 hodín, a prevažne nesprávne.

Na trhu existuje nepreberné množstvo vzorov a typov stoličiek. Možno ich doladiť k akémukoľvek interiéru, od historického, klasického až po dizajnérsky riešené priestory, v najrôznejších farebných či materiálových variantoch . Ale najdôležitejším parametrom, s ktorým by stolička mala "ladiť", je správne držanie chrbtice. To závisí aj od činnosti, ktorej sa človek počas sedenia venuje, a od toho, ako dlho je nútený v sede zotrvať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Sedenie na stoličkách je statické, a pretože svaly nepracujú, po čase sa niektoré svalové skupiny skrátia a iné oslabnú. Postupne sa zafixuje nesprávna poloha krčnej, hrudnej i driekovej chrbtice. Výsledkom bývajú zdravotné problémy nielen s platničkami či krčnou chrbticou, ale aj s krvným obehom, dýchaním či zažívaním, nehovoriac o strese a problémoch so sústredením.

Osem z desiatich ľudí, ktorí denne pracujú v sede, majú problémy s chrbtom. Predchádzať tomu možno správnym používaním kvalitnej stoličky zaručujúcej zdravšie sedenie. Sú to stoličky, ktoré urdžujú chrbticu v čo najprirodzenejšej polohe a umožňujú bezpečne meniť polohu sedu.

Každá stolička by mala byť v prvom rade dostatočne stabilná. Základňu dobrej pracovnej stoličky tvorí päťramenný kríž (nie štvor- ani šesťramenný), obvykle na kolieskach. Kvalitná pracovná stolička by mala byť otáčacia a mať nastaviteľnú výšku. Dôležitá je pevná opierka chrbta tvarovaná tak, aby chrbát obopínala. Mala by byť výškovo nastaviteľná, aby tá časť, ktorá má podporovať bedrovú oblasť, doliehala na správne miesto. Mäkké dosadnutie zaručí piest, ktorým je väčšina dnešných kancelárskych stoličiek štandardne vybavená. Takzvaná synchromechanika zabezpečuje, že sa pri dosadnutí operadlo automaticky nastaví podľa požadovaného sklonu, pričom nohy zostanú v rovnakom uhle.

SkryťVypnúť reklamu

Na stoličke bez vybavenia synchromechanikou sa automaticky zdvíha okraj sedacej časti, čo spôsobuje odkrvovanie nôh.

Ak má stolička opierku hlavy, mala by byť výškovo i čelne nastaviteľná. Pracovná stolička by mala byť podľa potreby vybavená vhodnými podperami ma ruky.

zdroj internet

Ergonomické parametre pracovnej stoličky

optimálna výška sedadla 40 cm
hlĺbka sedadla cca 45 cm
sklon sedadla mierne dozadu
tvar operadla prispôsobený tvaru chrbtice
základňa 6-ramenná

Orientačné ceny

Detské pracovné stoličky otáčavé od 600 Sk
Statické stoličky bez opierok na ruky od 750 Sk
Statické stoličky s opierkami na ruky od 900 Sk
Otáčavé stoličky bez opierok na ruky od 1300 Sk
Otáčavé stoličky s opierkami na ruky od 2000 Sk


Správne a zdravo sedieť možno aj na úplne obyčajnej stoličke

Zabezpečiť zdravé sedenie môže aj celkom obyčajná stolička. Podmienkou je rešpekovať "pravidlo pravých uhlov": Sedieť tak, aby chodidlá mohli plnou plochou spočívať na zemi alebo na podložke, zároveň dodržať približne pravý uhol medzi lýtkami a stehnami aj medzi stehnami a chrbtom. Niektorí odborníci odporúčajú sedenie v polohe, keď sú kolená mierne nižšie než bedrové kĺby.

SkryťVypnúť reklamu

Pravý uhol by mal byť dodržaný i medzi predlaktím a ramenom, pri opieraní o stôl a o opierky rúk.

Rovnica, čím drahšia a zložitejšia stolička - tým lepšie a zdravšie sedenie, neplatí. Ani tá najlepšia stolička nepomôže, keď je zle nastavená a nesprávne používaná.

Alternatívne spôsoby sedenia

Alternatívou stoličky sú lopta alebo kľakačka. Oba spôsoby majú svoje výhody aj nevýhody.

Kľakačka

Výhodou sedenia na kľakačke je, že fixuje správny sklon panvy a v tom jej nemôže konkurovať žiadna stolička. Na druhej strane, práve vďaka stabilite panvy a chýbajúcemu operadlu sa na nej nedá zaujať poloha relaxačného sedu. Nie je preto vhodná na dlhotrvajúce neprerušované sedenie.

Okrem toho, pri sedení na kľakačke je optimálna pracovná poloha rúk v inej výške než pri sede na stoličke, kľakačka teda vyžaduje inú výšku stola.

SkryťVypnúť reklamu

Na kľakačke sa dobre sedí dovtedy, kým sa nezačneme hrbiť a nevznikne potreba oprieť sa. Vtedy je dobré presadnúť si na stoličku. Ideálne je mať dve rôzne pracovné miesta s rôzne nastavenou výškou pracovného stola. (Pri jednom mať stoličku a pri druhom kľakačku.)

Na Slovenskom trhu je tento výrobok dosť zriedkavý, ale nájsť ich možno v špecializovaných predajniach s nábytkom. Kľakacie stoličky sú dostupnejšie v Českej republike.

Lopta

Lopta je modernejšou a variabilnejšou alternatívou. Sedenie na lopte si vyžaduje ustavičné balansovanie, teda aktívne vytváranie stability. Táto činnosť aktivizuje stabilizačný svalový systém podĺž chrbtice, čím podporuje aktívny sed a narovnáva chrbát. Podobne ako kľakačka umožňuje podsadiť panvu do správneho uhla, no ani lopta neposkytuje chrbtu oporu. Možno sa však na nej mierne pohupovať, a tento pohyb chrbtici prináša potrebné uvoľnenie.

SkryťVypnúť reklamu

Na zdravé sedenie je potrebné zvoliť loptu správnej veľkosti. Rozhodujúca je telesná výška a pevnosť lopty (musí byť dobre nafúkaná). Ani ťažšie osoby sa nemusia sedenia na lopte obávať. Nosnosť lopty je až 300 kg.

U detí a osôb nižších než 140 cm rozhoduje pravidlo správneho sedu - kolená majú byť pri sedení na lopte nižšie ako bedrové kĺby.

Na loptu je potrebné rátať s väčším priestorom, a ten, kto má problém udržať dlhšie rovný chrbát, bude tiež potrebovať striedať loptu so stoličkou, ktorá má operadlo. Výhodou lopty oproti kľakačke je možnosť zacvičiť si s ňou, a tak posilniť, či uvoľniť chrbtové (a nie len chrbtové) svalstvo.

Lopta vyhovuje zásadám dynamického sedenia, umožňuje striedať polohy. Netreba však zabúdať, že na každej stoličke alebo jej alternatíve možno sedieť nesprávne. Telo si totiž musí na každý - i ten správny spôsob sedenia - zvykať.

SkryťVypnúť reklamu
Výška postavy Veľkosť lopty Orientačná cena
140 - 160 cm 55 cm od 680 Sk
160 - 180 cm 65 cm od 850 Sk
Nad 180 cm 75 cm od 960 Sk


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  4. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  5. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  6. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 003
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 8 113
  3. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 6 471
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 6 318
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 261
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 848
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 172
  8. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt 1 613
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu