Nemecko a Francúzsko chcú vyriešiť zmätok okolo Pattena a Solanu
BRATISLAVA 30. novembra (SITA) - Francúzsko a Nemecko oznámili, že predložia plány na ukončenie pretrvávajúceho zmätku z toho, či má skutočné slovo v zahraničnej politike Únie komisár EÚ pre vonkajšie záležitosti Christopher Patten alebo vysoký predstavit
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
eľ EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku a generálny tajomník Rady Javier Solana, informuje najnovšie vydanie týždenníka European Voice. Obidve krajiny to oznámili v spoločnom vyhlásení zverejnenom minulý týždeň po francúzsko-nemeckom summite vo francúzskom meste Nantes.
"Aby sa posilnilo a zviditeľnilo vonkajšie pôsobenie Únie a nadobudlo väčšiu súdržnosť, musíme rozvinúť vzájomné prepojenie medzi činnosťou vysokého predstaviteľa pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku a komisára pre vonkajšie vzťahy," uvádza sa v stanovisku. Podľa diplomatov je pravdepodobné, že obidve krajiny predstavia svoje plány už na decembrovom summite EÚ v belgickom Laekene.
Ako ďalej konštatuje European Voice, tím ľudí okolo francúzskeho ministra pre európske záležitosti Pierra Moscoviciho si informácie o konkrétnej povahe návrhov zatiaľ necháva pre seba. Na druhej strane Moscoviciho hovorkyňa potvrdila obavy Francúzska, že súčasnej zahraničnej politike EÚ chýba potrebná kredibilita. "Je zrejmé, že v súčasnosti by mohla byť Európa kritizovaná za nejasnú prítomnosť na medzinárodnej scéne," uviedla hovorkyňa. Ako dodala, je nepravdepodobné, že Francúzsko a Nemecko predložia návrh na priame zrušenie jedného z týchto vysokých zahranično-politických postov. Zdôraznila však, že je potrebné, aby sa ujasnila náplň práce oboch pozícií.
V zásade však akákoľvek zmena súčasného stavu bude s najväčšou pravdepodobnosťou zahŕňať oslabenie politického významu úradu komisára pre vonkajšie záležitosti. Keď bol v roku 1999 zvolený na post vysokého predstaviteľa Javier Solana, urobilo sa veľa, aby EÚ mala konečne jedného zástupcu na prezentáciu svojej spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky. Tento Španiel má v skutočnosti neformálnu prezývku "Pán SZBP" (Spoločná zahraničná a bezpečnostná politika). Z tohto dôvodu členské štáty v blízkej budúcnosti pravdepodobne Solanov status neznížia.
Iní kritici však poukazujú na to, že skutočný problém s profilom "SZBP" nemá nič spoločné s problémom Patten-Solana. Tvrdia, že zatiaľ čo lídri členských krajín ako je britský premiér Tony Blair alebo francúzsky prezident Jacques Chirac preberajú individuálnu diplomatickú iniciatívu kedykoľvek vypukne medzinárodná kríza - ako to urobili po teroristických útokoch na Spojené štáty -, spoločná zahraničná politika EÚ nikdy veľa nedosiahne, uzatvára týždenník European Voice.