"Keď som mala päť rokov, mama ma kvôli zdraviu zapísala do tanečnej prípravky, a tak sa rybka dostala do vody," hovorí tanečnica Xénia Chálasová. Tanec bol jej životnou láskou. Tancovala balet, pôsobila v súbore moderného tanca Bralen, robila lektorku, študovala pedagogiku moderného tanca. Potom prišli deti a s tancovaním prestala.
"K orientálnemu tancu som sa dostala až ako zrelá žena, druhýkrát ma k tancu priviedlo zdravie. Najprv som sa začala venovať taiči a či-kungu a vtedy som pochopila, že najšťastnejšia som, keď tancujem."
Keď prišla ponuka voľných priestorov a kamarátky čoraz častejšie vyslovovali túžbu tancovať, založila tanečné štúdio. "Lektori sa u nás venujú rôznym tanečným štýlom na rôznych úrovniach. V mojom prípade zvíťazil brušný tanec. Je súčasťou môjho života, zdrojom mojej životnej vitality. Je to presne to, čo žena potrebuje, aby v sebe znova objavila ženskosť, upokojila sa, rozvinula a bola si toho aj vedomá. Spôsob pohybu v orientálnom tanci dáva žene možnosť prijať svoje telo," hovorí.
Jednotlivé pohyby brušného tanca pomáhajú telo uvoľniť, prečistiť, zbaviť sa napätia, stresu, toxínov. Niektorí odborníci tvrdia, že je vhodný aj pre tehotné ženy. Vláčne pohyby posilňujú brušné svalstvo, precvičujú chrbticu a zlepšujú držanie tela, trénujú nohy, panvu aj dýchanie.
Zdravotné účinky brušného tanca
- prirodzene upravuje postavu
- spevňuje pokožku
- pomáha znižovať celulitídu
- znižuje váhu
- zmierňuje bolesti, uvoľňuje blokády chrbtice
- zlepšuje činnosť vnútorných orgánov, upravuje metabolizmus
- zmierňuje menštruačné problémy
- zmierňuje problémy v klimaktériu
- zabraňuje inkontinencii (samovoľnému úniku moču)
- upravuje držanie tela
- uvoľňuje psychické napätie
- môže mať liečebný účinok pri niektorých príčinách neplodnosti