Kniha nie je o podiele Lexovej SIS na zavlečení prezidentovho syna Michala Kováča mladšieho, ale opisuje, ako Lexu na základe medzinárodného zatykača zadržali v Juhoafrickej republike, kde sa dva roky úspešne so svojou sekretárkou Ingrid Kučerovou-Gelmanovou vyhýbal trestnému stíhaniu. Vydanie na Slovensko, kam ho juhoafrické orgány dopravili letecky cez Švajčiarsko, považuje Lexa za únos.
Majiteľ kníhkupectva Tomáš Pištek by bol najradšej, keby sa jeho meno vôbec nespomínalo v novinách. Skúpil celý jedenásťtisícový náklad. Otázky, či mu neprekáža, že v jeho obchode sa prezentuje človek, obvinený z objednávky vraždy, sú vraj nepríjemné. "Ak sa ma chcete toto pýtať, tak to som vám radšej ani nemal zdvihnúť telefón. Prekáža mi to, ale nemám na výber." Lexova kniha sa podľa neho bude dobre predávať. "Morálne s tým nesúhlasím," hovorí zároveň. "Oficiálne som vám nič nepovedal, je to nepríjemné, tento bod som nedomyslel."
U Pišteka autori prezentujú svoje nové knihy často. Majiteľ kníhkupectva denníku SME povedal, že na Lexovu prezentáciu môže prísť každý novinár, skutočnosť však bola iná. Predavačky vyvesili oznam, že z technických príčin v ten deň zatvárajú o desať minút skôr. Pri vchode vítal hostí bývalý tandem redaktorov STV z čias Mečiarovej vlády Lenka Eremiášová a Pavol Kapusta. "Vy nie ste na zozname, toto je len pre pozvaných," hovorili. V obchode už sedel bývalý redaktor zaniknutého denníka HZDS Nový deň, na zozname pozvaných médií bol napríklad aj redaktor, ktorý nedávno v jednom týždenníku napísal o Lexovi článok, ako si žije na ranči.
Lexovi známi z Mercedesu vynášali bohaté misy s jedlom. Lexa sám sa dostavil v sprievode poslancov Gustáva Krajčiho, Jána Cupera, právnika Juraja Trokana a svojich advokátov.
Knihu s červeným obalom, na titulke s Lexovou tvárou, ukladali na pult už od poobedia. Na úvod prirovnáva Lexu k hrdinom Remarquových románov - utečencom.
Väčšina Lexových prípadov je na súde, právoplatne odsúdený zatiaľ nebol. Vyšetrovatelia sa zaoberajú ešte tromi vecami - vraždou Róberta Remiáša, okolnosťami rekonštrukcie vily šéfa sledovačky SIS Gejzu Valenta a tzv. kauzou "OKO". Majú podozrenie, že Lexa ako poslanec a člen "Osobitného kontrolného orgánu" nezákonne vypočúval príslušníkov SIS. Ako riaditeľ SIS dal zas podľa polície príkaz novým príslušníkom tajnej služby, aby sa nenahlásili ministerstvu vnútra. SIS potom za nich ministerstvu neodvádzala príspevok na sociálne zabezpečenie.
Autor: MONIKA ŽEMLOVÁ