Začnú sa rušiť školské kluby a materské školy?

K 1. septembru sa školy opäť začali pýtať, či im pridelené peniaze vystačia do konca kalendárneho roka. Podľa našich zistení by z nich mohli ako-tak vyjsť. Nepomerne horšie sú však na tom školské kluby, základné umelecké školy, školské jedálne a materské

Školské kluby detí, materské školy, školské jedálne aj základné umelecké školy majú málo peňazí. Tvrdia, že im hrozí masívne zatváranie. Ministerstvo školstva chce zvýšiť ich príjmy tak, že rodičia budú musieť za ich služby platiť viac - to už od októbra. ILUSTRAČNÉ FOTO SME - JÁN KROŠLÁK

K 1. septembru sa školy opäť začali pýtať, či im pridelené peniaze vystačia do konca kalendárneho roka. Podľa našich zistení by z nich mohli ako-tak vyjsť. Nepomerne horšie sú však na tom školské kluby, základné umelecké školy, školské jedálne a materské školy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo školstva uznáva, že pri výpočtoch normatívov mohlo školám trochu ubrať a školským zariadeniam pridať. "Treba si však uvedomiť, že normatívny systém zavádzame na Slovensku prvýkrát, skúsenosti s ním nemá nikto, a na prvýkrát sme to nedokázali spraviť bez chýb," priznal už dávnejšie pre SME štátny tajomník František Tóth.

Dôvod je aj iný - podľa ministerstva hrajú prím vo vzdelávaní školy. Školské zariadenia a základné umelecké školy sú chápané skôr ako nadštandardné služby. "Ide o originálne kompetencie obcí ako zriaďovateľov, preto sa náklady na ich prevádzku nehradia v plnom rozsahu, ale z prostriedkov štátneho rozpočtu sa na ich prevádzku len prispieva," vysvetľuje Zdenko Krajčír z ministerstva.

ZUŠ-ky, školské kluby detí a materské školy tak začínajú mať pocit, že sú odsúvané na vedľajšiu koľaj. Cez médiá často upozorňujú, že ministerstvo školstva robí kroky, ktoré vedú k ich zrušeniu.

SkryťVypnúť reklamu

"Nemôžeme pochopiť, prečo sú doterajšie a ďalšie kroky zamerané na likvidáciu materských škôl," hovoria učiteľky z Materskej školy na Jurkovičovej ulici v Prešove.

"Nastala situácia: ani z voza, ani na voz. Normatívy nestačia, a tak zriaďovatelia budú musieť rušiť pred-školské zariadenia. Tie, čo ostanú, budú preplnené a ich pôvodne kvalitná úroveň bude chtiac-nechtiac klesať," vidí situáciu čierno Tatiana Faglicová z Materskej školy v Žiline-Budatíne.

"Prečo chce ministerstvo školstva rušiť kvalitné školské kluby detí? Prečo museli učitelia v našom školskom klube detí podpísať 20-percentné zníženie platov? Keby ste vedeli, koľko činností s deťmi robia," sťažuje sa Dagmar Pádivá zo školského klubu detí Sedmička v Trenčíne.

SkryťVypnúť reklamu

Je situácia naozaj taká zlá, že hrozí hromadné rušenie školských klubov detí, materských škôl či základných umeleckých škôl? Štatistiky ministerstva školstva ukazujú, že zatiaľ o vyradenie zo siete škôl a školských zariadení nepožiadala ani jedna základná umelecká škola. Zo školských klubov tak urobilo 15 (prevažne z dôvodu rušenia škôl, v ktorých sídlili), z materských škôl 243 (väčšina z nich sa však po vyradení zo siete škôl spojila so základnou školou a bola znovu zaradená do siete ako nový subjekt - základná škola s materskou).

Ako sú dnes na tom materské a základné umelecké školy, školské kluby a školské jedálne? Čo by im mohlo pomôcť? A ako ich problémy vidí ministerstvo školstva? Pokúsili sme sa to zmapovať v dnešnej prílohe.

Ešte môžu získať peniaze navyše

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo školstva vie, že peňazí pre školské zariadenia, základné umelecké školy a materské školy je málo. Navrhuje preto zaviesť vyššie poplatky za služby, ktoré ponúkajú. Doteraz boli skôr symbolické. "Rodičia detí v školských kluboch platili maximálne 50 korún mesačne. Táto suma bola stanovená v roku 1995 a v súčasnosti absolútne nezohľadňuje výšku nákladov na jedno dieťa," povedal vedúci odboru regionálneho školstva Zdenko Krajčír.

Ministerstvo preto navrhlo, aby sa výška hornej hranice poplatkov za školský klub, ale aj materské školy, zvýšila na zhruba 350 korún mesačne (výšku hornej hranice určí zriaďovateľ, nemusí byť maximálna). Vyššie poplatky by mali zaviesť od 15. októbra tohto roka.

Zvýšia sa aj poplatky za služby základných umeleckých škôl. Rodičia detí, ktoré ich navštevujú, by mali platiť od 40 korún až po asi 450 korún mesačne (10 percent zo životného minima).

SkryťVypnúť reklamu

Rezort školstva okrem toho upozorňuje, že školské kluby detí tiež môžu získať niečo z 300 miliónov korún, ktoré sa budú v septembri prerozdeľovať cez vzdelávacie poukazy. Stačí, ak budú rodičov dostatočne motivovať na to, aby peniaze venovali školskému klubu, a nie niektorému inému školskému zariadeniu či škole. (sr)

Rady ministerstva školstva

Normatívy na školské kluby detí sú nízke a často nepostačujúce. Základné umelecké školy dostali jednotný normatív, hoci náklady na žiaka v individuálnej forme vyučovania sú viac ako trojnásobne vyššie, ako náklady na žiaka v skupinovej forme vyučovania. Dotácia na jedno hlavné jedlo v školskej jedálni je nízka - situácia je horšia najmä v zariadeniach, ktoré mali vlani viac nepravidelných ako pravidelných stravníkov. Aké riešenie navrhuje ministerstvo školstva, aby uvedené problémy odstránilo?

SkryťVypnúť reklamu

Pre rok 2004 preto ministerstvo školstva vydalo takýto recept: Ak má zriaďovateľ vo svojej pôsobnosti viac ZUŠ-iek, školských klubov detí či školských jedální, nech prerozdelí peniaze medzi ne tak, aby mu to vyšlo. Ak má aj po tomto riešení finančné problémy, nech požiada o ďalšie peniaze v rámci dohodovacieho konania (mal by mať 95 percent z toho, čo vlani).

Pre rok 2005 už má ministerstvo školstva poruke jednoduchšie riešenie: Podľa pripravovaného zákona o rozpočtovom určení výnosov dane z príjmov budú všetky spomínané zariadenia financované priamo z daní obcí. Na nich teda bude záležať, či chýbajúce peniaze doložia z vlastného vrecka, alebo uvedené zariadenia pre nedostatok peňazí zrušia. (sr)

Ako sa im darí a ako sú na tom s peniazmi

SkryťVypnúť reklamu

Materské školy

Päťtriedna Materská škola v Nesvadoch nedávno pre chýbajúce peniaze musela zatvoriť rómsku triedu. "Od októbra by sme s ňou chceli znova začať, ale veru neviem, skadiaľ na to zoberieme," hovorí riaditeľka Veronika Nagyová. Na platy do konca roka by mali mať, na opravy starej budovy im však nezvýši. "Pri núdzových východoch máme také diery, že nám cez ne myši chodia dovnútra," hovorí riaditeľka.

Aj v MŠ na Tatranskej ulici v Košiciach majú stále finančné problémy. Až do júna tohto roku škola ako jediná v meste ponúkala večernú a nočnú starostlivosť a celotýždenný pobyt pre deti od dvoch do šiestich rokov.

"Túto činnosť sme ukončili 30. júna, lebo počet detí klesol tak rapídne, že naša prevádzka už bola neefektívna," povedala nám jedna z učiteliek.

SkryťVypnúť reklamu

Školské kluby detí

Školské zariadenie mesta Trenčín Sedmička je zrejme jediným samostatným školským klubom detí na Slovensku. Doteraz vychádzal ako-tak, normatív 4000 korún na žiaka na rok im však narobil problémy. "Cez prázdniny nám nadriadený oznámil, že štát mu na nás nedáva peniaze, preto nám sťahuje 20 percent z platu," hovorí vychovávateľka Dagmar Pádivá. Podľa jej skúseností rovnako dopadli aj vychovávatelia v okolitých kluboch, ktorým znížili platy na 70 až 60 percent.

Pripravované zvýšenie poplatkov podľa nej nebude riešením. "Rodičia mi povedali, že pri troch deťoch by za klub platili až tisíc korún mesačne, čo je pre nich neúnosné. Ich syn štvrták bude strážiť brata druháka a sestru prváčku. Takže deti budú doma alebo na ulici."

SkryťVypnúť reklamu

V školskom klube detí na ZŠ Mudroňova v Bratislave tiež avizovali možné finančné problémy. "Peniaze máme v podstate len na august a od septembra už ani korunu," povedal riaditeľ Michal Savčinský.

Školské jedálne

V školskej jedálni Gymnázia Ľudovíta Štúra vo Zvolene zvyšovali poplatky naposledy v apríli, keď bol zverejnený normatív 15 korún na žiaka. "Hodnota jedla je 50 korún, z toho 28 je limit na potraviny a 15 korún som dostala normatív. Chýbajúcich sedem korún sú režijné náklady, musela som ich dať zaplatiť rodičom," hovorí vedúca Oľga Krajčiová.

Odvtedy sa suma nezvyšovala, lebo ministerstvo avizovalo, že jedálne dostanú 18 korún za jedno vydané jedlo. "Vraj to tak môžem účtovať, ale papier na to nemám," sťažuje sa Krajčiová na pomalú administratívu.

SkryťVypnúť reklamu

Najťažšie situácie jedáleň zažívala, keď ministerstvo vydalo normatívy až v apríli a potom jedálni spätne zobralo peniaze, ktoré už dostala. "Keby sme neboli veľká jedáleň s väčším počtom stravníkov, vrátane mimoškolských, asi by sme nevyšli. Malé jedálne musia mať ohromné problémy," myslí si vedúca.

Či sa v tomto roku ešte bude stravné zvyšovať, zatiaľ nevie. V jedálni na ZŠ Lazaretská v Bratislave zvyšovali ceny naposledy v máji, o päť korún za jedno jedlo. "Príspevok poskytovaný od štátu nepokrýva všetky režijné náklady na prípravu stravy," vysvetlili rodičom.

Základné umelecké školy

Základné umelecké školy sa obávajú najmä toho, že od januára prejdú spod správy štátu pod obce. "Teraz na nás ešte platí normatív, hrozí nám však, že prejdeme pod obce, a keď na nás nebudú dostávať peniaze, môžu nás rovno zavrieť. To bude škandál!" obáva sa riaditeľka ZUŠ v Hurbanove Rozália Barážová. Dúfa, že nový zákon parlament neschváli.

SkryťVypnúť reklamu

Už teraz je podľa nej financovanie ZUŠ-iek nedostatočné. "Z 8000 korún na žiaka máme hradiť prevádzku budov a platy zamestnancov. Keby sme nemali najmä kolektívne odbory, asi by sme nevyšli."

Tento rok dostali len 95 percent z toho, čo vlani "a z toho máme zvládnuť aj 7-percentné zvýšenie. Osobné príplatky mali len štyria učitelia, aj tým som ich musela odňať, lebo obec ešte na platy nedostala peniaze. Chýba nám 80 000 korún."

Aj Pavol Krupka zo Základnej umeleckej školy v Poprade sa prechodu pod obec obáva. "V ekonomicky silnejších regiónoch možno bude na financovanie ZUŠ-iek stačiť dobrá vôľa samosprávy. Ale chudobnejšie mestá a obce majú vo svojich rozpočtoch v absolútnych číslach málo peňazí. Reálne hrozí, že mnoho umeleckých škôl zanikne."

SkryťVypnúť reklamu

Autor: SOŇA REBROVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  2. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  3. Probiotiká nie sú len na trávenie
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  7. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  8. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 451
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 982
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 265
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 660
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 181
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 962
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 632
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave 1 341
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu