Minister školstva Martin Fronc minulý týždeň povedal, že na zahraničné vysoké školy, ktoré u nás pôsobia, hoci nemajú štátny súhlas, podá trestné oznámenie. Okamžite tým vyvolal vlnu nevôle medzi všetkými, ktorých sa jeho slová dotkli.
Prečo až teraz?
"Študujem na jednej z týchto škôl, franczúskej University D'Auvergne Clermont, pretože vyhovuje mojim požiadavkám, čo sa týka odborných predmetov aj jazykov," hovorí Jana Macúšová zo Žiliny. Myslí si, že univerzita má v Európskej únii dobré meno a jej absolventi sú plne kvalifikovaní.
Hnevá ju, že minister proti pôsobeniu zahraničných vysokých škôl u nás až doteraz nenamietal. Na škole totiž študuje už druhý rok a za štúdium platí. "Dnes, keď mi k dosiahnutiu bakalárskeho titulu nechýba veľa, príde pán minister a povie, že ide o neoprávnené podnikanie. Ak školu zavrie, zostanem bez peňazí i vzdelania," komentuje Macúšová.
Podľa nej majú školy akreditáciu v rámci Európskej únie, a teda aj pre členské krajiny - i Slovensko.
Ich diplomy platia aj na Slovensku
S tým plne súhlasí aj Klaudius Šilhár z Akadémie vzdelávania v Bratislave, ktorá spolupracuje s piatimi zahraničnými vysokými školami . "Všetky sú akreditované na príslušnom ministerstve v materskej krajine a sú oprávnené vydávať diplomy študentom, ktorí splnili požadovaný rozsah vedomostí. Tieto diplomy sú v súlade s platnými medzivládnymi dohodami platné aj na Slovensku."
Upozornil, že Akadémia vzdelávania nie je vysokou školou a diplomy nevydáva. Je len zmluvným partnerom príslušných zahraničných vysokých škôl pre zabezpečenie organizačných a administratívnych otázok štúdia.
Slováci chcú študovať
Spoluprácu so školami v zahraničí podľa Šilhára začali najmä preto, aby rozšírili možnosti štúdia pre slovenských študentov. A v budúcnosti chcú spolupracovať s ešte väčším počtom zahraničných škôl. "Vzdelávanie už dávno prekročilo národný rámec," povedal Šilhár.
Andrej Salner z Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť tvrdí, že minister by mal namiesto podávania trestného oznámenia otvoriť trh konkurencii. "Mal by iniciovať zmenu vysokoškolského zákona tak, aby slúžil napĺňaniu verejného blaha a nebránil súkromnej iniciatíve, čo môže vysoké školstvo posunúť dopredu v kvalite i kvantite poskytovaných služieb."
Dopyt po vysokoškolskom vzdelaní je podľa neho totiž taký veľký, že obrazne povedané "vetru, dažďu a trhovým silám ani sám minister neprikáže".
Overte si diplom
Denníku SME sa nepodarilo spojiť s nikým kompetentným zo zahraničných vysokých škôl. Na rektorátoch väčšinou odpovedali, že ide o aktivity dištančných centier jednotlivých fakúlt, o ktorých nemajú informácie.
Iba brnianska Masarykova univerzita, informovala, že absolventi v Bratislave sa zúčastňujú kurzov, na záver ktorých dostanú certifikát alebo osvedčenie - o čom vedia. Ak chcú, môžu potom prestúpiť na univerzitu do Brna, a ak štúdium dokončia tam, titul dostanú.
Slovenskí študenti by si preto mali v prvom rade overiť na príslušnej zahraničnej vysokej škole, či sú jej riadnymi študentmi (doklad o prijatí), inak sa im môže stať, že diplom nedostanú a peniaze, ktoré do štúdia vložia, vyjdú nazmar. ( sr, haj)
UZNAJÚ IM DIPLOM?
Zahraničné vysoké školy ponúkajú štúdium za istú sumu presne tou istou formou, ako slovenské vysoké školy ponúkajú za peniaze externé štúdium - cez rôzne organizácie, najmä akadémie vzdelávania. Odvolávajú sa na to, že študenti neplatia za štúdium, ale za prenájom priestorov, administráciu či organizáciu štúdia.
Šikovne tak využili, že slovenským vysokým školám sa takéto poskytovanie štúdia prepieklo už niekoľko rokov. Využili tiež, že slovenskí študenti sú už "naučení" za štúdium platiť, pretože chcú nejakú vysokú školu absolvovať. Väčšinou sa nepýtajú, či kvalitnú alebo nie - podstatné je, že po skončení štúdia dostanú diplom.
Čo sa týka (ne)uznania diplomov zahraničných vysokých škôl na Slovensku, skúsenosti študentov-externistov ukazujú, že doteraz všetci dostali po skončení štúdia diplomy. Prípadov, keď slovenská vysoká škola odmietla študentom v externej forme štúdia, študujúcim cez rôzne organizácie, vydať diplomy, je len zopár. Aj v tých však študentom umožnili, aby posledné skúšky absolvovali na vysokej škole, ktorá na príslušné štúdium mala akreditáciu, a tá im potom diplomy vydala.
Informácie z brnianskej univerzity nasvedčujú tomu, že aj české vysoké školy sú ochotné na takéto riešenie pristúpiť. (sr)