"Je na mne ako ministrovi hospodárstva, ktorého z uchádzačov odporučím na schválenie vláde. Rozhodnutie privatizačnej komisie pre mňa nie je záväzné," povedal Pavol Rusko o ďalšom postupe v tendri na Slovenské elektrárne. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
BRATISLAVA - Dostavať tretí a štvrtý blok Mochoviec chcú všetci traja investori, ktorí v piatok podali nové ponuky na 66 percent akcií Slovenských elektrární. Vyhlásil to včera minister hospodárstva Pavol Rusko. Viac však ponuky komentovať nechcel.
"Každý z troch záujemcov vyslovil vo svojich ponukách ochotu a schopnosť dokončiť Mochovce," povedal Rusko.
Ruský RAO UES International a český ČEZ svoj záujem o dostavbu ohlásili už dávno, zámer talianskeho Enelu nebol jasný. Z Ruskových slov je však zrejmé, že aj Taliani by Mochovce dostavali, čím by sa stali ich prvou jadrovou elektrárňou. S výstavbou ani prevádzkou "jadra" firma doteraz skúsenosti nemala.
Rusko tvrdí, že "dostavbe Mochoviec už nič nebráni". Ministerstvo už dokonca vydalo pokyn, aby sa začalo s prípravnými prácami. "Manažment elektrární začal organizačne, legislatívne a logisticky zabezpečovať dokončovacie práce tak, aby do príchodu investora do elektrární boli všetky prípravné práce ukončené," povedal Rusko. Chýbajúce bloky by sa podľa neho mohli dokončiť v roku 2009, prípadne začiatkom roka 2010. Alternatívu k Mochovciam Rusko nevidí.
Budúci investor elektrární, ktorého schváli vláda, už ďalší vládny súhlas na dostavbu Mochoviec potrebovať nebude. Rozhodnutie vlády v roku 2000 totiž znelo: Mochovce sa dostavať môžu, avšak len zo súkromných peňazí. "Dodatočný súhlas vlády netreba, budeme vychádzať z toho, že ministerstvo má zastúpenie v dozornej rade elektrární, a tým svoj zámer v elektrárňach zabezpečí," tvrdí Rusko.
Ekologickí aktivisti dostavbu jadrovej elektrárne odmietajú. "Štúdia, ktorú ministerstvo predložilo, nás o výhodnosti dostavby nepresvedčila. Neboli v nej ani dostatočne zvážené nejadrové alternatívy," povedal hovorca hnutia Greenpeace Juraj Rizman. Podľa neho sa Rusko opiera o analýzy, ktoré sú pred verejnosťou utajené. "Žiadali sme o ich zverejnenie, aby občania mohli sami posúdiť výhodnosť, no neúspešne."
Mochovce sa podľa Rizmana dajú nahradiť kombináciou viacerých zdrojov - napríklad paroplynom. "Otázka však je, do akej miery hrozí výpadok elektriny, o ktorom hovorí minister, a do akej miery je to len propaganda," uvažuje Rizman.
Občianske združenia Energia 2000 a Energia tretieho tisícročia vyzývajú, aby sa o dostavbe Mochoviec rozhodlo v referende. "Vo vyspelých demokraciách sa o výstavbe jadrových elektrární rozhodujú občania. Bolo tomu tak v Rakúsku, Taliansku aj vo Švajčiarsku," hovorí Mária Mistríková, predsedníčka Energie 2000.
V akom stave sú Mochovce?
Jadrová elektráreň v Mochovciach sa začala stavať v roku 1981. Prvý a druhý blok elektrárne uviedli do komerčnej prevádzky v roku 1998 a 1999. Na stavbe tretieho a štvrtého bloku sa práce pre nedostatok peňazí zastavili ešte v roku 1992. Dosiaľ sa na nej preinvestovalo takmer 20 miliárd korún. Stavebná časť oboch blokov je dokončená na 50 percent a dá sa použiť v plnom rozsahu. Technologická časť je dodaná na 30 percent. Hlavné časti, reaktory a parogenerátory, sú už niekoľko rokov na stavbe. Na konzerváciu blokov vynakladajú elektrárne ročne asi 100 miliónov.
V prípade mochoveckej jadrovej elektrárne ide o projekt spojenia ruskej technológie a západného riadiaceho systému, ktorý dodávala nemecká firma Siemens. Dostavba chýbajúcich blokov by si vyžiadala minimálne 40 miliárd korún. (tc)
Privatizácia elektrární je plne v rukách ministra
Víťaza tendra na 66 percent Slovenských elektrární bude síce schvaľovať vláda, vyberať ho bude minister hospodárstva. "Je na ministrovi, ako sa rozhodne a čo predloží do vlády," hovorí Pavol Rusko.
Radiť mu má privatizačná komisia, jej rozhodnutie však nie je záväzné. "Privatizačná komisia je môj poradný orgán, nie vládny. Je to moja zodpovednosť," dodáva Rusko. Do vlády Rusko môže odporučiť aj úplne iné poradie uchádzačov, ako povie komisia a poradca. "Ak si to budem vedieť zdôvodniť, ak to bude politicky únosné a ekonomicky zdôvodniteľné, tak môžem pristúpiť aj k takému kroku," povedal.
Privatizačná komisia má víťaza zo spresnených ponúk určiť 10. septembra. Rusko svoj verdikt vláde predloží "v čase, keď bude mať pocit, že je to politicky priechodné". Prioritou v jeho rozhodovaní má byť cena a záujem Slovenska. "V prvom rade je to otázka ceny. Potrebujeme riešiť zníženie štátneho dlhu a elektrárne, ako kapacity budúcich období majú svoju cenu," tvrdí. (tc)