Záujemcovia si mohli kúpiť tehlu, na ňu napísať odkaz a darovať ju na výstavbu. FOTO - AUTORKA
"Hospic bude stáť takmer 40 miliónov korún a ak bude dosť peňazí, dokončíme ho za 15 mesiacov. Dnes naň máme asi tretinu financií. Pochádzajú zo zdrojov ministerstva zdravotníctva, mesta, holandských nadácií a darcov," povedala koordinátorka hospicovej starostlivosti Alena Rjabininová z Diecéznej charity v Nitre. Na stavenisko pozvala charita aj verejnosť, pre ktorú pripravila kultúrny program. Dvestopäťdesiat ľudí si kúpilo aj tehlu pre hospic.
"Kúpila som si tehlu, napísala na ňu odkaz a zároveň som ju darovala na výstavbu. Je to dar pre život," povedala Katarína Káčerová. "Nevieme, či aj my raz nebudeme hospic potrebovať," zdôvodňovala svoj príspevok staršia žena.
Skôr, než sa začne stavať, na pozemku si vyhrnú rukávy stredoškoláci z holandského Zoetermeru, ktorý je partnerským mestom Nitry. Odstránia burinu, kríky a odvezú z neho odpad. Na ich prácu sa príde pozrieť aj zoetermerský starosta, ktorý už roky sleduje proces výstavby hospicu v Nitre.
Hospic mal byť pôvodne v dome v Ivanke pri Nitre v blízkosti budovy základnej školy. Niektorí Ivančania sa vyjadrili, že jeho umiestnenie neďaleko školy je neetické a že škola bude preto neatraktívna. Charita však dostala výpoveď z nájmu oficiálne za to, že za dom nezaplatila obci nájomné dve koruny. Súčasný pozemok požičal charite Biskupský úrad v Nitre na 99 rokov.
"Aj proti výstavbe na tomto pozemku písali občania petíciu, ktorú mesto vyhodnotilo ako neopodstatnenú. Pre nesúhlas ľudí sme niekoľko ráz prepracovávali projekt. Pre oneskorenú výstavbu sme vlani museli vrátiť šesť miliónov korún. Ľudia majú stále proti zariadeniu predsudky. Nie sú síce zásadne proti hospicu, ale nechcú ho mať vo svojom susedstve. Keď raz bude v prevádzke, určite zmenia názor," dodáva Rjabininová.
Hospic bude slúžiť pre 15 najmä onkologických pacientov v poslednom štádiu ochorenia. S pacientom bude môcť v zariadení bývať aj niekto z jeho rodiny alebo priateľov. V objekte plánujú zimnú záhradu, čitáreň, obývačku s krbom či cukráreň. "Nemôžeme pacientom predĺžiť život, môžeme im ho iba spríjemniť," myslí si koordinátorka hospicovej starostlivosti.
Hospic na Slovensku
Na Slovensku by malo byť päťsto lôžok hospicovej starostlivosti a v každom kraji 50 až 60. Povedala Martina Šimková zo sekcie zdravotníckej starostlivosti ministerstva zdravotníctva. Zatiaľ sú na Slovensku tri hospice - v Bardejove, Trsticiach a v Bratislave-Prievoze. V Nitre a Palárikove ich v týchto dňoch začínajú stavať.
Hospic je zariadenie pre ťažko chorých a umierajúcich. Vyše 90 percent klientov hospicov sú onkologickí pacienti. Garantuje, že chorý nebude trpieť neznesiteľnou bolesťou a personál bude rešpektovať jeho ľudskú dôstojnosť. (bej)