
Pravdepodobný úkryt Usámu bin Ládina
afganskej cesty sa ku nej dá dostať trojhodinovým pochodom alebo na koni.
Pevnosť v nadmorskej výške 4000 metrov vybudovali pomocou amerických peňazí v 80. rokoch pre protisovietskych bojovníkov. Pevnosť je teraz poslednou nádejou asi 2000 arabských ozbrojencov.
Bojovníci, ktorí sa zúčastnili vo vojne proti Sovietom, hovoria, že základňa Tora Bora je vojensky nedobytná, pretože ju chráni samotná príroda. Leží úplne izolovaná vnútri horského masívu v hĺbke 350 metrov a je prakticky imúnna proti vonkajším útokom. Sovieti základňu neúspešne dobývali niekoľkokrát.
Vstup do jaskynného komplexu, skrytý medzi porastom, by svojou šírkou umožnil vstup aj vozidlám. Za ním sa bohato rozvetvuje systém podzemných chodieb, bunkrov a muničných skladov.
Interiér bojovníci opisujú ako hotel s tečúcou vodou a elektrickým prúdom, kúrením a ventiláciou. Elektrinu zabezpečujú malé vodné elektrárne, využívajúce vodu prudkých horských potokov. Zásoby sa nakupujú v Džalalabade a od obyvateľov okolitých dedín. Prinášajú ich na ťavách a koňoch.
Údolie a základňu Tora Bora strážia arabskí velitelia. Jeden z východoafganských veliteľov protitalibanskej aliancie k nim vyslal v minulých dňoch skupinu kmeňových vodcov, ktorí mali prinútiť stúpencov bin Ládina ku kapitulácii. Protivníci sa nechcú vzdať a nepovolaným vstup do jaskyne pod hrozbou smrti zakázali. Ponuka ku kapitulácii patrí k paštunským zvykom pred začiatkom boja. (čtk)