Nový celoštátny program na ochranu lesov, ktoré slúžia ako zimný domov pre stámilióny motýľov prilietajúcich každoročne z Kanady a USA, ohlásil mexický prezident Vicente Fox. Prezident povedal, že Nadácia monarch podporujúca tento program má imanie 6,1 milióna amerických dolárov a vznikla zásluhou vlády a niekoľkých súkromných nadácií. Jej cieľom je zaplatiť obyvateľom, aby prestali rúbať stromy, a tak zachovať existujúce lesy. Zámerom je tiež vysádzanie nových lesov. „Po začatí tohto programu sa už vyrúbanie čo len jediného stromu, ktorý slúži ako útočisko motýľov, nebude dať ospravedlniť,“ povedal Fox. V štátoch Mexiko a Michoacan zmizlo za 30 rokov práve kvôli nelegálnemu výrubu stromov na palivové drevo vyše 40 percent lesov tvoriacich prirodzené prostredie motýľov.
Straší čierny kašeľ
Vyše tisíc obyvateľov južnej Austrálie, prevažne detí, sa za posledné tri mesiace nakazilo čiernym kašľom. Nedávno dokonca mesačné bábätko na túto chorobu zomrelo. Za 34 rokov je to v Austrálii druhá obeť tohto infekčného ochorenia. „Je to tragédia, že deti stále zomierajú na chorobu, ktorej sa dá dobre predchádzať. U dieťaťa do dvoch rokov je pravdepodobnosť, že na ňu zomrie, 1:200, program imunizácie je teda založený na snahe predísť sntreľným prípadom u veľmi malých detí,“ vyhlásil infektológ doktor Robert Hall.
Príchod zimy
Príchod studeného počasia, typického pre toto ročné obdobie, skomplikoval v USA dopravu a z diaľnic od Severnej a Južnej Dakoty až po údolie rieky Rio Grande urobil kĺzačky. Mrazivé počasie zapríčinilo smrť najmenej šiestich ľudí a v mnohých oblastiach si vynútilo zatvorenie škôl a organizácií. Na jazere Lake Superior sa pri búrke vytvorili vlny, ktoré zmietli časti obľúbenej prechádzkovej cesty a na breh vrhali 30-kilogramové balvany.
Koniec hurikánov
Hurikán Olga sa nad otvorenými vodami severeného Atlantiku prehnal bez toho, aby spôsobil škody, zato pri plážach Bermúd, na východnom pobreží Spojených štátov amerických a pri niektorých ostrovoch v severnom Karibiku vyvolal obrovské vlny. Obdobie hurikánov sa v atlantickom povodí končí práve dnes.
* V blízkosti juhozápadnej Sumatry sa vytvoril tropický cyklón Bessi, ktorý sa odtiaľ presunul na západ nad otvorené vody Indického oceánu. Tam ohrozil lodné trasy.
Búrka Kona
Na niektorých oblastiach ostrova Havaj spadlo vyše 235 mm zrážok. Prudký vietor vyvracal stromy a prerušil dodávku elektriny do tisícok domov. Prílivové dažde znepriechodnili veľa ciest. Meteorológ Tim Craig povedal, že silné dažde spôsobila tzv. Búrka Kona, ktorá sa zjavuje vtedy, keď sa na západ od Havajských ostrovov vytvorí brázda nízkeho tlaku. Búrka prináša vlhkosť z trópov.
Novembrové tornáda
Na juhu Spojených štátov amerických zomrelo najmenej 13 ľudí a desiatky ďalších boli zranení. Stalo sa to minulý víkend, keď sa touto oblasťou prehnali prudké búrky a tornáda. Väčšina úmrtí sa zaznamenala v najpostihnutejších štátoch – Kentucky, Alabame a Arkansase.
* O tri dni neskôr 1 žena zomrela a 11 ďalších ľudí bolo zranených počas vyčíňania tornáda, ktoré postihlo mesto Oakland v štáte Tennessee. Tornádo trvalo krátko, ale zostali za ním škody na trase 8 kilometrov.
Zemetrasenia
Pri juhomexickom pobreží Tichého oceánu zaznamenali zemetrasenie o sile 6,4 stupňa. Postihlo oblasť od hlavného mesta Mexico City až po Guatemalu. Triasli sa pri ňom okná, popraskali steny budov a spôsobilo paniku.
* Pohyby Zeme pocítili aj obyvatelia južného Peru, stredného Talianska, Sicílie, južného Grécka, juhovýchodného Iránu, západnej Indie, západného Nepálu, pohraničnej oblasti medzi Tadžikistanom a Afganistanom, severovýchodného Mjanmarska, Okinawy a Spokane.
Otepľovanie morí
Tasmánski farmári špecializujúci sa na chov rýb sa budú pravdepodobne musieť zamerať na chov iných druhov rýb. Príčinou je pôsobenie globálneho otepľovania na životné prostredie morí. Odborník na vodné kultúry doktor Vince Lyne zverejnil túto predpoveď na kongrese vedecko–výskumnej organizácie Commonwealthu v hlavnom meste Tasmánie, Hobarte. Podľa Lyna predpokladané zvyšovanie teploty vody v okolí Tasmánie, ktorá leží juhovýchdne od Austrálie, môže spôsobiť, že chovatelia rýb sa budú musieť vzdať niektorých cenných druhov, ako napríklad atlantického lososa či ostnatého homára, a namiesto nich chovať menej náročné druhy, napríklad platesu americkú.
STEVE NEWMAN
The Los Angeles Times Syndicate