PRAHA - Zahraniční pracovníci vlani v Českej republike mi- nuli takmer päť miliárd korún, teda zhruba pätinu svojich príjmov. Rok za rokom sú šetrnejší, uviedol vo svojej novej štúdii Český štatistický úrad. Naopak výdavky Čechov pracujúcich v zahraničí boli vlani 1,2 miliardy korún, teda len desatina ich tamojších príjmov. Zatiaľ čo na český pracovný trh mieria ľudia prevažne z východu, Česi odchádzajú pracovať na západ.
Ešte v roku 1998 spotrebovali zahraniční pracovníci v ČR viac než štvrtinu svojich príjmov. Ale zatiaľ čo sa výška ich celkovej spotreby nemení, ich príjmy sa v rovnakom období zvýšili takmer o šesť miliárd korún. Vrátane sociálnych príspevkov tak celkom 140 tisíc cudzincov dostalo viac než 30 miliárd Kč. V prepočte si tak priemerný cudzinec v ČR zarobil asi 214 tisíc Kč za rok; medzi občanmi jednotlivých štátov sú však značné rozdiely.
Na český pracovný trh mieria ľudia predovšetkým zo Slovenska a ďalších východných krajín. Slováci si vlani v ČR zarobili cez 12 miliárd korún, i keď ich počet medziročne poklesol na 57.500 osôb. Približne 22,5 tisíca pracovníkov je z Ukrajiny, takmer 7,5 tisíca z Poľska. Zo západných krajín odchádzajú za prácou do ČR predovšetkým Nemci a Američania.
Počet Čechov pracujúcich v zahraničí je oproti počtu cudzincov v ČR šesťkrát nižší - vonku pracuje necelých 23 tisíc ľudí, z ktorých odhadom osem tisíc je v cudzine nelegálne. Česi vlani v zahraničí celkovo zarobili 13,9 miliardy korún a každý tak priemerne získal viac ako 600 tisíc Kč.
Najviac Čechov zamieri každý rok do Nemecka. Vlani si tam 6800 českých občanov zarobilo takmer päť miliárd korún. V rebríčku obľúbených krajín nasledujú Veľká Británia, Rakúsko a Taliansko. Okrem EU sú obľúbené tiež USA, kde vlani pracovalo 2000 Čechov.
Štúdia tiež potvrdzuje argumenty českých politikov, že obavy západných štátov z prílivu českých pracovníkov po vstupe ČR do únie nie sú namieste. Napríklad Poliaci vychádzajú za prácou zo svojej vlasti oveľa častejšie a približne pol milióna ľudí si tak ročne zarobí v prepočte viac ako 66 miliárd korún.
Riziká podľa ČSÚ ležia inde. Napríklad susedné Rakúsko síce nezaznamenáva výraznejší príliv pracovníkov z ČR, Rakúšania si však obľúbili lacnejšie nákupy a služby v ČR nebo v Maďarsku. Rakúskemu prihraničiu to podľa odhadov tamojšej zamestnaneckej komory spôsobí stratu 15 tisíc pracovných miest. (čtk)