FOTO SME - ĽUBOŠ PILC |
Plošnú internetizáciu škôl na Slovensku naštartoval už pred časom projekt Infovek a dnes pokračuje aj zásluhou projektu Počítače pre školy, do ktorého venovala miliardu slovenských korún spoločnosť Slovak Telecom. Do konca roka 2004 majú byť vybavené počítačovou učebňou a pripojením na
internet všetky slovenské základné a stredné školy. Stále sa zvyšuje aj intenzita vzdelávania učiteľov - počas Letných škôl Infoveku sa vyškolili desiatky učiteľov, ktorí budú pôsobiť medzi svojimi kolegami ako lektori. Na Slovensku je totiž z 80 tisícok učiteľov na stredných a základných školách "počítačovo gramotných" iba 20 percent.
Z celkového počtu 3500 všetkých slovenských škôl dostane kompletnú počítačovú učebňu s pripojením do internetu z projektu Počítače pre školy aj 289 špeciálnych materských, základných a stredných škôl. Pre žiakov týchto škôl je vzdelávanie pomocou počítača veľkým prínosom - výskumy zaoberajúce sa hendikepovanými ľuďmi hovoria, že najmä úroveň vzdelania ovplyvňuje ich schopnosť úspešne sa začleniť do spoločnosti. "Kým nepostihnutý človek získava ovládaním počítača takzvanú druhú gramotnosť, pre mentálne a viacnásobne postihnutých ľudí je to často prvá, a dokonca, jediná možnosť vzdelávania," hovorí špeciál
na pedagogička zo Špeciálnej ZŠ Mórica Beňovského vo Vrbovom Monika Šulovská.
Žiaci odborného učilišťa pre telesne postihnutú mládež a Špeciálnej základnej školy pre telesne postihnutých z Novej Bane využívajú informačné a komunikačné technológie vo všetkých predmetoch počas vyučovania. Počítače sú pre viacnásobne postihnutých žiakov aj kompenzačným prostriedkom smerom k ich postihnutiu.
(gal)
V Nemecku jeden počítač na sedem žiakov
Asi najďalej pokročila internetizácia škôl v Nemecku. Odštartovala ju v roku 1996 mimovládna organizácia Schulen ans Netz a už na jeseň 2001 bolo napojených na internet všetkých 35 tisíc základných a stredných škôl. S viac ako pol miliónom počítačov na školách pripadá v Nemecku na jeden počítač približne 7 žiakov.
Po vybavení škôl technológiami nasledovala etapa vytvárania vzdelávacích materiálov - vznikol vzdelávací portál www.lehrer-online.de, svoj portál majú učitelia, najmenší žiaci, špecifickým témam sa venujú stránky www.schulen-ans-netz.de/internationales. Špeciálne ženám - učiteľkám je určená stránka www.leanet.de - z nemeckých prieskumov totiž vyplynulo, že ženy sa vzdelávajú v oblasti IKT efektívnejšie, keď nie sú v kontakte z mužmi.