Viedeň 30. novembra (TASR) - Bruselská dohoda českého premiéra Miloša Zemana a rakúskeho kancelára Wolfganga Schüssela, ktorá by mala ukončiť spory ohľadom bezpečnosti Temelína, vyvolala na rakúskej politickej scéne rôzne reakcie.
Nejednotné názory na dohodu majú aj obidve strany vládnucej koalície - zatiaľ čo Schüsselova Rakúska ľudová strana (ÖVP) je s ňou spokojná, krajne pravicoví slobodní (FPÖ) považujú štvorstránkový dokument s prílohami za nedostatočný.
Podľa vicekancelárky Susanne Riessovej-Passerovej (FPÖ) dohoda je iba základom pre ďalšie rokovania. Predseda poslaneckého klubu FPÖ Peter Westenthaler zdôraznil, že jeho strana nestiahne, ani nezruší pripravované referendum o Temelíne.
Riessová-Passerová povedala, že problém Temelína má stále rad otvorených a nejasných bodov. Dohoda je podľa nej nedostatočná a o úspechu alebo zvrate sa vôbec nedá hovoriť. Poľutovaniahodné je, že dokument neobsahuje takzvaný nulový variant, teda odstavenie elektrárne. V tejto súvislosti je slobodnými iniciované referendum dôležité.
Podľa bývalého predsedu FPÖ Jörga Haidera musí vláda dohodu z Bruselu analyzovať, a keď sa nenájde riešenie, "nebude táto koalícia existovať". Haider navrhol vypísať referendum o bruselskom kompromise, do ktorého by mohla byť zaradená otázka o prípadnom vetovaní členstva ČR v EÚ.
Wolfgang Schüssel poznamenal, že dohoda o Temelíne nie je posledným krokom v tejto veci. Zároveň odmietol špekulácie o kríze v koalícii. "Sme úplne normálna európska vláda, ktorá má niekedy rôzne názory, ale zašla ďalej ako predchádzajúce vlády," vyhlásil kancelár. Ani Riessová-Passerová nechcela hovoriť o prípadnom krachu koalície, no zdôraznila, že vláda musí rozhodovať jednomyseľne.
Z radov opozície zaznela na margo bruselskej dohody kritika. No ani sociálni demokrati (SPÖ) neboli v stanoviskách jednotní. Šéf SPÖ Alfred Gusenbauer hovoril o "chatrnom kompromise", ktorým sa netreba dať "učičíkať". Pre poslankyňu Európskeho parlamentu Mariu Bergerovú je to však "dobrý výsledok v otázkach bezpečnosti".
Ekologická hovorkyňa strany zelených Eva Glawischnigová kritizovala "veľký priestor na interpretáciu" v bodoch, týkajúcich sa bezpečnosti. Na druhej strane je zrejmé, že protitemelínske referendum FPÖ je týmto bezpredmetné.