Bratislava 8. septembra (TASR) Minimálne desať percent programu Slovenskej televízie (STV) by mala tvoriť pôvodná tvorba. Vyplýva to z návrhu novely zákona o STV, o ktorej dnes poobede diskutovali poslanci.
Zaoberali sa aj novelou zákona o plate poslanca Európskeho parlamentu (EP), ktorá by mala umožniť slovenským europoslancom zúčastňovať sa rokovaní parlamentného výboru NR SR pre európske záležitosti a prezentovať na nich svoje názory a stanoviská, avšak bez práva hlasovať.
Podľa predkladateľov novely zákona o STV Dušana Jarjabka (ĽS-HZDS) a Dušana Čaploviča (Smer) verejnoprávna televízia podlieha tlakom trhu, naháňa sa s komerčnými televíziami, pričom pôvodná slovenská tvorba ustupuje do úzadia. STV popiera zmysel verejnoprávneho média financovaného občanmi. Tí sa na ňu neskladajú preto, aby si v nej mohli pozrieť tie isté programy ako v komerčnej televízii, povedal Čaplovič. Verejnoprávna televízia by podľa jeho slov mala byť baštou slovenskej kultúry a umelcov. V tejto súvislosti pripomenul heslo verejnoprávnej BBC - Hodnoty nad peniaze. Predkladatelia upozornili, že v súčasnosti sa pôvodná tvorba koncentruje iba do spravodajskej a publicistickej oblasti. Preto chcú zákonom definovať minimálny rozsah vysielania pôvodných diel - dokumentov, rozprávok, poézie, či pôvodných seriálov.
Poslancovi za SDKÚ Tomášovi Galbavému prekáža neurčité znenie zákona, ktorý sa potom v praxi podľa neho môže stať neúčinným. Nedefinuje totiž pojem pôvodná literárno-dramatická, hudobno-dramatická, dokumentárna, animovaná, vzdelávacia a zábavná tvorba. Túto výhradu prezentoval aj poslanec za ANO Jozef Heriban. Zákon podľa jeho slov nehovorí ani o tom, kam by mali ísť investície do pôvodnej tvorby.
Obidvaja politici pripomenuli, že STV v podstate už dnes produkuje desať percent vysielania vlastnej tvorby. Poslanec za KSS Karol Ondriaš zákonodarcov upozornil na paradox, že 14 rokov po páde režimu sa v parlamente diskutuje o tom, aby situácia v STV a v oblasti pôvodnej slovenskej tvorby bola aspoň taká ako za komunistickej totality.
V novele zákona o plate poslanca za EP chce Jarjabek presadiť, aby sa slovenskí europoslanci mohli zúčastňovať na rokovaniach parlamentného výboru pre európske záležitosti a prezentovať na nich svoje názory a stanoviská, avšak bez hlasovacieho práva. Jarjabek chce zmenou zákona súčasne priznať štrnástim europoslancom postavenie ústavného činiteľa s právom vstupovať do neverejných priestorov Národnej rady, zúčastňovať sa aj bez predchádzajúceho pozvania jej rokovaní, ako aj využívať služby kancelárie NR SR a Parlamentného inštitútu v rovnakom rozsahu ako poslanci NRSR. Aby nezostali slovenskí europoslanci pred detektorom pri vchode do Národnej rady SR, komentoval.
Podľa Františka Mikloška (KDH) prítomnosť europoslancov na výbore by mal ošetriť rokovací poriadok, nie zákon. Veď je to smiešne, poznamenal. Podľa Petra Miššíka (SDKÚ) prítomnosť europoslancov v Národnej rade SR by mala byť nepísaným pravidlom a znakom úcty.