Slovenská herečka Barbora Bobulová (vľavo), taliansky herec Stefano Accorsi a talianska herečka Violante Placidová prišli do Benátok predstaviť film Ovunque sei (Kdekoľvek si). FOTO - ČTK/AP
Výbuchy smiechu v najvážnejších scénach, pískanie, dupot a pokrik Búúúú sprevádzal premietanie filmovej drámy režiséra Michela Placida Ovunque sei (Kdekoľvek si), zaradený do hlavnej súťaže 61. medzinárodného filmového festivalu v Benátkach. Hlavnú rolu v ňom vytvorila slovenská herečka Barbora Bobulová. Nápad známeho herca, ktorý sa stal režisérom, spojiť Pirandellove divadelné texty s drámou zo súčasnosti, sa ukázal ako nešťastný.
Teatrálne prednášané repliky z príbehu o mužovi, ktorý prežil vlastnú smrť, vyznievajú pateticky, neúprimne, komicky. Našťastie, nedotklo sa to roly Barbory Bobulovej. Svoju hrdinku, modernú ženu tápajúcu v citovom zmätku, dokázala obdariť dôveryhodnosťou, presvedčivosťou aj istým pôvabným osudovým smútkom. Horšie dopadli Stefano Accorsi a režisérova dcéra - herečka Violante Placidová, pretože ich texty sa prakticky nedali zahrať.
Aj keď sme si už zvykli, že na benátskom festivale je možné všetko, polhodinové meškania začiatkov predstavení, ľubovôľa v (ne)dodržiavaní otváracích hodín tlačového strediska ani chaos v predaji vstupeniek nie sú ničím novým. Novinkou však je dodatočné zaradenie ďalšieho, v poradí 22. filmu do hlavnej súťaže. Začiatkom týždňa organizátori oznámili, že do nej pridali čerstvú novinku kórejského režiséra Kima Ki-duka s názvom Binjip.
Kim Ki-duk môže zamiešať karty, pretože dosiaľ je horúcim kandidátom animovaný film Hauru no ugoku shiro Japonca Hayao Miyazakiho. Medzitým do hry zasiahol aj najznámejší americký tvorca nezávislých filmov Todd Solondz filmom Palindromes o pedofílii, deťoch, ktoré majú deti, interrupciách a fanatických bojovníkoch proti nim. Hlavnú postavu dvanásťročnej Henrietty stvárnilo hneď pätoro rôznych herečiek. S napätím sa očakáva, ako dopadne ďalší americký súťažný film - Birth Jonathana Glazera. Jeho ambície potvrdzuje mohutná delegácia tvorcov. Do Benátok prišli okrem režiséra aj herečky Nicole Kidmanová, Lauren Bacallová a Anne Hecheová.
Milým prekvapením v exkluzívnej prehliadke mimo súťaže sa ukázala byť novinka Kiry Muratovovej Nastrojčik (Ladič), svojrázna parafráza dobrodružstiev veľkého kombinátora Ostapa Bendera v súčasnosti. Muratovová sa vrátila k svojmu typickému filmovému jazyku a za tragikomédiu o dvojici majstrovským spôsobom podvedených babičiek ju kritici odmenili úprimnými ováciami.
Na Námestí sv. Marka medzitým vyrastajú kolosálne dekorácie, ktoré toto najznámejšie a najkrajšie námestie sveta premenia na obrovské akvárium. Zajtra sa práve tu, v kine pod holým nebom, uskutoční svetová premiéra animovaného rodinného filmu spoločnosti DramWorks Shark Tale (Príbeh žraloka).
Autor: MILOŠ ŠČEPKA, Lido di Venezia