Teror sa vrátil do Indonézie. Spravodajské služby tvrdia, že sa to dalo čakať. FOTO - REUTERS
JAKARTA - Auto naplnené výbušninami explodovalo včera pred austrálskou ambasádou v Jakarte. Budova je vážne poškodená, mŕtvych je najmenej 9 ľudí, viac ako 150 zranených skončilo v nemocnici. Austrália tvrdí, že ide o priamy atak na ňu. K útoku sa zatiaľ nikto neprihlásil.
Indonézska polícia, austrálska vláda a analytici však páchateľa už našli. Útok je vraj dielom islamistickej skupiny Džamaá Islamíjá. Tú obvinili aj z teroristických útokov na ostrove Bali, pri ktorom pred dvomi rokmi zomrelo viac ako 200 ľudí, aj z minuloročného ataku na hotel v Jakarte. Vtedy zomrelo 12 ľudí." Džamaá Islamíjá je jediná skupina, ktorá má dostatok možností a odhodlania zorganizovať takýto útok," hovorí analytik Rohan Gunaratna.
Indonézsky policajný šéf Bachtiar tvrdí, že explózia je dielom Azahariho Husína - inžiniera z Malajzie. Husín je na zozname hľadaných ázijských teroristov.
Útok bol podľa zamestnancov ambasády "mohutný", na mieste výbuchu zostal veľký kráter. V budove však nikto nezomrel, zabití boli okoloidúci. Svedkovia hovorili o hrozných obrazoch, reportér AFP napísal, že na ulici zostali odtrhnuté ľudské nohy.
Podľa analytikov nebolo načasovanie útoku náhodné. Mali demonštrovať pripravenosť teroristov zaútočiť napriek zvýšeným bezpečnostným opatreniam v krajine. "Ukázali, že nevedia vstúpiť do budovy, ale vedia sa priblížiť dostatočne blízko," povedal škótsky analytik Magnus Ranstrop.
Dôležitá je aj symbolika. Útok prišiel dva dni pred tretím výročím pádu dvojičiek, ale aj dva týždne pre druhým kolom prezidentských volieb v krajine a mesiac pred voľbami v Austrálii. V nich sa o znovuzvolenie uchádza premiér John Howard, známy svojimi proamerickými a proizraelskými postojmi. Pod jeho vedením Austrália poslala svojich vojakov do Iraku. Krajina je tiež jedným z terčov teroristov: 88 obetí výbuchu na Bali boli austrálski turisti. Do Indonézie už odletel austrálsky minister zahraničia Alexander Downer.
Práve bezpečnosť a vojna v Iraku sú silnými motívmi v predvolebnej kampani, kde Howardovi na krk dýchajú labouristi. Tí tvrdia, že ak vyhrajú voľby, stiahnu vojakov z Iraku. Včerajší výbuch tak pripomenul udalosti z Madridu. Aj tam teroristi rozhodli o výsledku volieb, keď zvíťazili opoziční socialisti. Ich prvým počinom bolo odvolanie vojakov z Iraku.
(mik, reuters)