V NASA sa v rozpadnutom module snažia nájsť slnečný prach.
FOTO - REUTERS
Pinzetami prehľadávali vedci trosky vesmírneho modulu sondy Genesis, ktorý sa v stredu zrútil do soľnej púšte v americkom štáte Utah. Dúfajú, že sa podarí časť krehkého nákladu s váhou niekoľko mikrogramov zachrániť a že získajú informácie o vývoji slnečnej sústavy. Podľa Roya Hagarda, ktorý bol pri hľadaní zrútenej schránky, vznikla na plášti kapsule trhlina a puknutá je aj nádoba s vedeckými vzorkami vnútri zariadenia. Nádržku previezli na vojenskú základňu a umiestnili ju v čistej miestnosti s regulovanou teplotou a vlhkosťou vzduchu, čím sa má predísť kontaminácii vzoriek.
Oprava zariadenia má trvať niekoľko dní a vedci dúfajú, že nakoniec zachránia vzorku iontov usadených medzi skrútenými doštičkami zo vzácnych kovov a kremíka. "Ešte to nie je úplná katastrofa," verí expert Carlton Allen z Johnsonovho vesmírneho strediska.
Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) chce zriadiť komisiu na vyšetrenie nehody. Technici sa domnievajú, že sa nezapálila malá výbušnina, ktorá mala otvoriť padáky. Pretože zlyhali všetky rozbušky a neotvoril sa ani jeden z padákov, príčina je podľa niektorých odborníkov zrejme hlbšia. Podľa Roberta Corwina z firmy Lockeed Martin Space Systems, ktorá modul zostrojila, sa už po štarte sondy Genesis v roku 2001 prehriala batéria. Nehoda vyvoláva otázky o odolnosti ďalšej sondy NASA Stardust, ktorá má v roku 2006 tiež priviezť materiál z vesmíru na Zem.
Projekt Genesis, ktorý celkovo trval šesť rokov, stál 260 miliónov dolárov. Vedci predpokladali, že nazbieraný materiál budú študovať ďalších päť rokov. Naposledy priniesli vzorky z vesmíru na Zem americká misia Apollo a sovietska Luna, ktoré v 70. rokoch zbierali horniny na Mesiaci. Počas misie Genesis NASA po prvý raz zobrala vzorky zo vzdialenosti väčšej, než je vzdialenosť Mesiaca. (čtk)