Prepojenie počítača s televíznym prijímačom
Prepojiť počítač s televíznym prijímačom je relatívne jednoduché, len treba mať k tomu náležitý hardvér, vedomosti a najmä káble :), takže tento tip môže slúžiť aj pre prípad, keby ste chceli niečo kupovať - budete sa tak môcť zorientovať.
Dnes už väčšina notebookov a grafických kariet do PC obsahuje TV výstup, resp. video výstup, väčšinou S-Video. A väčšina moderných televíznych prijímačov obsahuje konektor pre S-Video alebo kompozitné video súčasne.
Cinch konektory pre prenos videa (kompozitné video) a audia obsahujú väčšinou (ak ide o stereo) tri káble. Kábel so žltou koncovkou cinch slúži na prenos videa, je o niečo hrubší; káble s bielou a červenou koncovkou slúžia pre ľavý a pravý audio kanál. Ak sa pomýlite pri zasunutí káblov, alebo ak nemáte po ruke kábel so žltou cinch koncovkou, cez audio kábel prenesiete aj video signál, avšak kvalita nemusí byť vždy dobrá, pričom sa môže stať aj to, že si zhoršenie ani nevšimnete.
S-Video kábel je iba jeden celistvý kábel, ktorý zasuniete do VGA karty vášho počítača a potom do S-Video vstupu na vašom televíznom prijímači alebo do redukcie SCART, ktorá je zasunutá do konektora SCART vášho televízneho prijímača. Cez S-Video kábel sa neprenáša zvuk.
Čo potrebujete na prepojenie TV s počítačom?
O operačnom systéme Windows a softvéri na prehrávanie video súborov nemusíme ani hovoriť.
Musíte mať pravdaže kábel, ktorým prepojíte počítač s televíznym prijímačom, na ktorom zapnete voľbu AV, tú pravdaže musíte zapnúť aj v jednom i druhom prípade (S-Video a kompozitné video). Stačí, ak sa dobre pozriete na diaľkové ovládanie pre váš televízor.
Rozlíšenie na vašej obrazovej ploche na počítači nastavte na 800x600, keby pri väčšom rozlíšení boli problémy. Pre duálny monitor je niekedy potrebné kliknúť na plochu (na prázdne miesto), vybrať Vlastnosti (Properties) > Nastavenia (Settings) > Pre pokročilých (Advanced), kde obyčajne hore v menu býva možnosť konfigurovať zobrazovacie zariadenia (Display Device), kde treba zaškrtnúť políčko pre televízor (TV).
Redukcia SCART pre S-Video
Máte na grafickej karte výstup iba pre S-Video? A k tomu ešte máte taký televízny prijímač, ktorý nemá možnosť pripojiť S-Video, iba niekde vzadu je jeden SCART konektor? Potrebujete si kúpiť redukciu SCART > S-Video, ktorú dostanete vo vybraných elektropredajniach.
Tipy pre prácu s oknami
Čo je to aktívne okno
Vo Windows môžete prepínať medzi oknami. Ak máte viac otvorených okien, aktívne okno je to, s ktorým práve pracujete. Neaktívne okno je také, ktoré je na pozadí alebo ukryté. Vo Windows väčšinou zistíte, či je okno aktívne alebo neaktívne, na základe modrej farby pruhu na samotnom vrchu okna každej aplikácie, teda Title Bar.
Viacfarebný Title Bar
Title Bar je pruh každého otvoreného okna na samotnom vrchu aplikácie Windows, väčšinou v modrej farbe. Napríklad, ak otvoríte aplikáciu Microsoft Word, budete vidieť modrý pruh, teda Title Bar, na ktorom bude uvedený aj názov otvoreného dokumentu.
Tento pruh možno vo Windows zdvojfarebniť, t.j. z ľavej strany pôjde farba napr. čierna a postupne vpravo bude prechádzať do modrej alebo inej farby, závisí to od toho, ako to nastavíte. Pre nastavenie peknej dvojfarebnosti Title Bar musíte kliknúť pravým tlačidlom myši na prázdnu plochu (nie na okno Windows) a vybrať Vlastnosti (Properties). Tu vyberiete hore v menu Vzhľad (Appearance) a v menu Item (Položka) vyberiete Active Title Bar. Vpravo od vybratej položky Active Title Bar uvidíte Veľkosť (Size), Farba (Color) a Farba 2 (Color 2), kde pravdaže vyberiete farbu. Color znamená farba na Title Bar vľavo a Color 2 znamená farba vpravo. Farby môžete nastaviť hocijaké, podľa ľubovôle. Môže byť čierna, fialová, modrá, avšak pre upútanie by nebolo dobré dávať také farby ako napr. sivá; dôležité je, aby farba bola výrazná, aby ste teda vedeli, že okno je naozaj aktívne.
Ako rýchlo minimalizovať okno vo Windows
Už sa vám niekedy stalo, že namiesto tlačidla pre schovanie okna vpravo hore ste klikli na krížik a okno ste vlastne zrušili?
V takom prípade si zapamätajte klávesovú skratku na minimalizáciu akéhoľkovek aktívneho okna: Alt+Space+N (znak "+" znamená, že stlačíte Alt, potom medzerník - Space, a napokon kláves N).
Windows Explorer a My Computer - Windows 9x/ME
Ak kliknete na ikonu prieskumníka - Windows Explorer, zobrazí sa vám disk C:, avšak niekedy môže byť pohodlnejšie získať ten istý obsah po kliknutí myšou, aký zobrazuje ikona Môj počítač (My Computer). Ak nemáte Windows Explorer ešte na ploche, bude dobre ho pretiahnuť pravým tlačidlom myši z menu Start > Programs na plochu, kliknúť na ikonu pravým tlačidlom myši, vybrať Vlastnosti (Properties) a do textového poľa Target zadať:
C:\WINDOWS\EXPLORER.EXE /n,/e,/root,,/select,C:\
(pôvodne tu bol text C:\WINDOWS\EXPLORER.EXE)
a pravdaže potvrdiť klávesom OK. Týmto sa bude po kliknutí na ikonu Windows Explorer zobrazovať vždy všetky lokálne disky spolu aj disketovými zariadeniami tak, ako po kliknutí na ikonu My Computer.
Ako zobrazovať iba jeden disk/priečinok
Ak sa nechcete preklikávať cez Windows Explorer k vašim obľúbeným súborom, zadajte do textového poľa Target (podobne ako vo vyššie uvedenom tipe) napr.:
C:\WINDOWS\EXPLORER.EXE F:
a po kliknutí na ikonu Windows Explorer budete vidieť obsah disku F: a ak uvediete za diskom F: aj adresár, budete vidieť jeho obsah:
C:\WINDOWS\EXPLORER.EXE F:\TMP
Ikon Windows Prieskumníka môžete mať pravdaže viac, len si ich premenujte, aby mohli existovať na ploche pod samostatnými názvami. Podržte kláves Alt a kliknite na názov Explorer pravým tlačidlom myši. Vhodný názov pre ikonu Windows Prieskumníka je na vašej fantázii.
Ako eliminovať potvrdenie o vymazaní súborov
Kôš (Recycle Bin) ponúka veľmi bezpečné riešenie pre navrátenie súborov, ktoré ste omylom vymazali. Častokrát môžete vymazať aj dôležité súbory, ktoré obsahujú niekoľkodňovú prácu. Pre niekoho zase môže byť unavujúce sústavné zobrazovanie okien, ktoré chcú od vás niečo potvrdiť. Ak chcete vymazať súbor, stále je tu možnosť vrátiť ho z koša, a ak mažete viac súborov, sústavné vyklikávanie a potvrdzovanie môžete vypnúť tak, že kliknete na Kôš pravým tlačidlom myši, vyberiete Globálne prostredie (Global) a odznačíte úplne dole potvrdzovacie okno (Display delete confirmation dialog box).