V marci tohto roku bojoval v nemocnici o život trojročný telesne postihnutý Paľko H. z Veľkého Krtíša, jeho stav však bol podľa lekárov beznádejný. Lučenskí policajti majú podozrenie, že ťažko zranený Paľko bol týraný, chlapcova matka však týranie popiera. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
Násilie v rodine na Slovensku vlani zažilo takmer dvetisíc detí do 15 rokov. Smutné je, že im nie vždy vieme pomôcť. Úrady, ktoré by mali problémy týraných a zneužívaných detí riešiť, sú často preťažené a viazne aj spolupráca medzi nimi. U nás napríklad pripadá na jednu sociálnu pracovníčku 450 až 550 rodín - v zahraničí ich môže mať maximálne dvadsať.
Neriešené násilie v rodine zasahuje celú spoločnosť. Zahraničné štatistiky (u nás podobné neexistujú) totiž hovoria jasne: Až 75 percent pedofilov bolo v detstve sexuálne zneužitých. Na týranie v detstve je priamo viazaných 13 percent z celkovej násilnej trestnej činnosti. A až 26 percent týraných detí sa stáva kriminálnikmi.
"Nech sa sociálne pracovníčky snažia akokoľvek, nemajú kapacitu na to, aby mohli dostatočne zabezpečiť ochranu detí," hovorí predsedníčka správnej rady Centra ochrany detí Anna Klimáčková. Aj preto sa z času na čas stane, že týranému či zneužitému dieťaťu nemá kto pomôcť.
Pracovníci centra si myslia, že lepšiu pomoc deťom by mohol zabezpečiť Integrovaný systém na ochranu detí, v ktorom by kompetentné úrady medzi sebou spolupracovali, informovali sa navzájom a hľadali spolu riešenia. "Týrané či zneužívané dieťa by sa nemalo ihneď vytŕhať z rodiny. Najprv by sme sa mali snažiť, aby sme našli príčinu jeho problémov, a potom s rodinou spolupracovať tak dlho, kým sa neodstránia," vysvetľuje Klimáčková. "Samozrejme, keď dieťaťu hrozí riziko ublíženia, treba ho ochrániť dočasným vyňatím z rodiny. Jeho trvalé vyňatie je však až posledným riešením."
Centrum ochrany detí zatiaľ našlo podporu myšlienk y Integrovaného systému na ochranu detí v parlamentnom výbore pre sociálne veci. V ústrety vyšiel aj Bratislavský samosprávny kraj, ktorý vytvoril podmienky na overenie navrhovaného systému v praxi.
Aby však skutočne mohol fungovať, potrebuje aj podporu vo vláde a v parlamente.
Ako sa cítia týrané a zneužívané deti
Ak týraným a zneužívaným deťom neposkytneme ochranu, následky na seba nedajú dlho čakať.
* Dieťa začne mať pocity depresie a nízke sebavedomie. Cíti sa bezmocné.
* Vo vážnejších prípadoch začne mať aj chronické zdravotné a psychické problémy.
* Zlyháva aj po citovej stránke - nevie dobre "riadiť" svoje emócie vo vzťahu k dospelým, pretože ho sklamali (jedni mu ubližujú, druhí mu nevedia pomôcť). To môže spôsobiť základ neskorších problémov v dospelosti.
* Dlhodobo týrané a zneužívané dieťa cíti úzkosť, ktorú rieši užívaním drog a alkoholu. Má sklony k samovraždám a sebatrýzneniu.
* Bolestivé pocity z minulosti môžu ovplyvniť správanie v dospelosti až tak, že sa z obete stane páchateľ. Výskumy dokázali, že delikventné deti a deti s narušeným správaním boli oveľa častejšie v detstve týrané, zneužívané a zanedbávané.
* Zneužívané deti bývajú depresívne, alebo naopak hyperaktívne, agresívnejšie a ľahšie sa nechajú vyprovokovať k násilnému správaniu sa. Takéto deti sa stávajú problémom a vyčleňujeme ich na okraj spoločnosti namiesto toho, aby sme im pomohli riešiť pôvodný problém.
(sr)
Autor: SOŇA REBROVÁ