Nový rok si židia pripomínajú bohoslužbami. Aby sa mohli konať, musí sa zísť najmenej desať súvercov. FOTO - AUTORKA
Roš Hašana, teda židovský Nový rok, si židia včera i dnes pripomínajú bohoslužbami. Aby sa mohli konať, musí sa zísť najmenej desať súvercov. V Nitre sa ich nazbieralo iba deväť. Potrebný počet pomohol naplniť odborník na judaizmus akademik Valerian Trabalka, ktorý preto pricestoval z Bratislavy.
"Židia na sviatky vyhľadávajú súvercov v iných mestách. Žijem v Nitre 37 rokov, no doteraz som nemusel na Nový rok nikam cestovať, vždy sa našlo dosť mužov na obrady doma," hovorí člen miestnej židovskej náboženskej obce Martin Rujder.
Na Roš Hašana sa židia pripravujú dva týždne. V synagógach v tomto období trúbia na šofar, nástroj z baranieho rohu, a takto pripomínajú človeku, aby konal dobro. Veriaci vtedy zvyknú obdarovať chudobných z komunity. "U nás sa dobročinnosťou nikto nechváli. Ani svojej manželke nepoviem, koho som obdaroval. V týchto dňoch sa nad sebou ešte viac zamýšľam ako inokedy. Snažím sa žiť ako slušný človek, ktorý poradí, pomôže a je užitočný," hovorí 81-ročný Martin Rujder. Členovia komunity si vymieňajú pozdravy so želaním pokojných sviatkov Lešana tova tikatevu vetechatemu.
Židia nejedia na Nový rok, tak ako počas celého roka, bravčové mäso. Podľa zvyklostí môžu jesť iba mäso zvierat s dvojitým kopytom a prežúvavcov. V niektorých rodinách pečú koláče s medom a jabĺčkami, aby mali dobrý a sladký celý rok. V kuchyni u Rujderovcov už v stredu rozvoniavalo. "Piekli sme na oba sviatočné dni chlieb, ktorý je belší ako inokedy. Kým sa doň pustíme, umyjeme si ruky a povieme požehnanie. Chlieb je pre nás najhlavnejšie jedlo. Keď máte chlieb, máte všetko." Hovorí z neho vlastná skúsenosť. Najviac v živote chlieb docenil počas väzenia v koncentračných táboroch v Mathausene a Gusenkirchene.
Autor: JANA BEŇOVÁ