Brno 17. septembra (TASR) Medzi mladými ľuďmi rastie záujem o štúdium na Vysokom učení technickom (VUT) v Brne, a to nielen zo strany českých, ale aj slovenských uchádzačov. Zatiaľ čo vlani sa ich prihlásilo 340, v tomto roku prejavilo záujem o technické odbory na VUT v Brne vyše tisíc študentov zo Slovenska. Pre TASR to uviedol prorektor pre štúdium a záležitosti študentov Miloslav Švec.
"Z tisícky sme prijali spolu 551 uchádzačov. Najväčší záujem slovenských študentov je o Fakultu informačných technológií, ďalej fakulty elektrotechniky, stavebnú a strojného inžinierstva," konštatoval Švec. Do nového akademického roku prijali na VUT takmer 18.000 študentov, čo je v porovnaní s akademickým rokom 2001/2002 nárast približne o 2000 ľudí.
Prorektor zdôraznil výhodu štúdia technických odborov, pretože absolventi majú vysoké uplatnenie v praxi. "Podľa prieskumu školy, ktorý sa uskutočnil vlani, zo 7300 našich absolventov ich 90 percent našlo počas troch mesiacov prácu, a do jedného roka prakticky všetci," povedal Švec s tým, že z tohto počtu 85 percent zostalo verných svojmu odboru.
VUT disponuje 6700 posteľami na internátoch. "Všetky sme rozdelili, neuspokojili sme 1760 študentov," povedal riaditeľ vysokoškolského internátu a menzy Jaroslav Grulich. Dodal, že o internáty je čoraz nižší záujem, študenti požadujú štandardné bývanie, nepáčia sa im staršie internáty so spoločným sociálnym zariadením. V podmienkach pridelenia internátu sa na VUT nekladie už taký veľký dôraz na dojazdovú vzdialenosť, zamerali sa skôr na študijné výsledky žiadateľov.
VUT v tomto roku oslávi 105. narodeniny svojej existencie a je najstaršou českou vysokou školou na Morave. Radí sa na štvrté miesto medzi českými univerzitami a z hľadiska študijného profilu je zrejme technickou univerzitou s najširším zameraním v ČR. VUT v Brne má osem fakúlt. Po roku 1990 tu obnovili Fakultu chemickú, vznikli Fakulta podnikateľská a Fakulta výtvarných umení. V roku 2001 sa Fakulta elektrotechnická transformovala na Fakultu elektrotechniky a komunikačných technológií. O rok neskôr vznikla ďalšia - Fakulta informačných technológií. Na všetkých týchto fakultách registrujú vysoký záujem, z pôvodných je najväčší o Fakultu stavebnú.
Ponuka študijných odborov je široká 48 študijných programov so 136 študijnými odbormi, univerzitná verejná škola umožňuje bakalárske, magisterské a doktorandské štúdium.
(spolupracovníčka TASR Dana Meissnerová) žab juh