Televízie: S výberom politikov do diskusií bývajú problémy

BRATISLAVA - Môže sa stať, aby mal Mikuláš Dzurinda vážnu televíznu debatu s Robertom Ficom o sociálnej situácii alebo Fico s Vladimírom Mečiarom o rozpoltenej opozícii? Je to veľmi nepravdepodobné. Politici si takúto mediálnu konfrontáciu neželajú, ...

BRATISLAVA - Môže sa stať, aby mal Mikuláš Dzurinda vážnu televíznu debatu s Robertom Ficom o sociálnej situácii alebo Fico s Vladimírom Mečiarom o rozpoltenej opozícii? Je to veľmi nepravdepodobné. Politici si takúto mediálnu konfrontáciu neželajú, hoci to verejne nepriznávajú.

Tvorcovia diskusných politických relácií v slovenských televíziách hovoria, že politici nechcú vždy sedieť pred kamerou s partnerom, ktorého im vyberú. "Stretávame sa s tým," hovorí moderátor relácie STV O päť minút dvanásť Ivan Janda. Jeho kolega z televízie Markíza Daniel Krajcer povedal, že viac ako polovicu energie pri príprave relácie Sito mu odčerpáva hľadanie "zmysluplnej zostavy politikov, ktorí nemajú problém prísť a obhajovať svoje názory".

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Politici to v reakciách pre SME takto nepriznali. Sociológ Pavel Haulík si myslí, že nie každý partner im vyhovuje a zrejme si vyberajú ľahších súperov. "To máte ako v tenise, nie každý vie na každého zahrať," povedal.

Janda hovorí, že politici málokedy otvorene priznajú nechuť ísť do diskusie s konkrétnym súperom a spravidla sa vyhovoria na pracovnú zaneprázdnenosť. Podľa Jandu politici považujú televízne diskusie pred kamerou za dôležité najmä pred voľbami, inak je to napríklad pred schvaľovaním sporných zákonov.

STV od januára pripravuje zmeny diskusnej relácie. Politická strana dostane pozvánku aj s okruhom tém a sama sa rozhodne, koho pošle diskutovať.

Krajcer povedal, že politici majú výhodu, lebo si môžu vyberať medzi viacerými reláciami. Zlatica Puškárová, ktorá v Markíze moderuje reláciu Na telo, hovorí, že niekedy sa jej pri výbere hosťa vydarí až piata verzia. "O to viac si vážim tých, ktorí prídu a postavia sa k aktuálnej kauze čelom. Vyhrávajú viac, ako keď sa vyhovárajú." Niektorým politikom prekáža aj hlasovanie divákov počas relácie. "Toto bol príklad Jozefa Migaša, s ktorým som v živote nerobila reláciu. Dôvodom bolo aj hlasovanie." Podľa Puškárovej však politici bodujú aj vtedy, keď dokážu prijať prehru.

SkryťVypnúť reklamu

Moderátorka diskusie TA3 V politike Beáta Oravcová sa s kolegyňou Silviou Kušnírovou snaží vyberať hostí na rovnakej funkčnej úrovni, aj keď to vždy nie je možné. Sporadicky sa však aj ona stretáva s problémami. "Keď sú kauzy, horúce udalosti, keď vývoj nesmeruje tak, ako by si politik želal, tak sú ťažkosti," povedala Oravcová. Vtedy má pocit, že politikovi záleží na tom, s kým a kedy sa objaví v médiách a či je vhodné, aby išiel do konfrontácie.

Dramaturg relácie Sedmička v televízii JOJ Aleš Krátký povedal, že v ojedinelých prípadoch politici hovoria, že sú zaneprázdnení alebo mimo Bratislavy, a naopak sú politici, ktorých nezaujíma, s kým diskutujú a viac ich zaujímajú témy. Krátký však priznal, že "je umenie" dostať pred kamery premiéra Dzurindu. "Je to ťažké, pretože je vždy údajne zaneprázdnený."

SkryťVypnúť reklamu

Politici tvrdia, že oni problém s osobami nemajú

BRATISLAVA - Predstavitelia politických strán hovoria, že sa do televízneho štúdia posadia bez toho, aby sa snažili vplývať na výber svojich súperov.

"Všetko závisí od pracovného zaneprázdnenia premiéra a od konkrétnych tém diskusie," povedal hovorca premiéra Martin Maruška o účasti Mikuláša Dzurindu v debatách pred kamerami. Podľa Marušku sa zvažuje, či sa téma diskusie dotýka právomocí premiéra alebo konkrétneho rezortného ministra.

Šéf SMK Béla Bugár povedal, že s jeho osobou ešte ani jedna televízia nemala problém. Nechce však robiť "štafáž" mimoparlamentným stranám alebo národniarovi Jánovi Slotovi. "Prečo by som dával priestor nacionalistovi proti Maďarom? Načo? To je moja jediná pripomienka," hovorí Bugár.

SkryťVypnúť reklamu

Predseda ANO Pavol Rusko len stroho poznamenal: "Koho mi vyberú, s tým idem." Podpredseda KDH Július Brocka povedal, že on nemá problém s osobami a ani so stranami. Nepáči sa mu však, že relácie sú v nedeľu v čase obeda, keď môžu byť rodiny aspoň raz v týždni pohromade. "My politici vtedy atmosféru narúšame takýmito reláciami," hovorí. On osobne sa snaží debaty ignorovať, okrem tej, keď dostane pozvánku. "Moja rodina je taká zlatá, že to sledujú a obed je, keď sa vrátim."

Podpredseda HZDS Milan Urbáni povedal, že on vždy pozvania do relácií prijal, ak mu v tom nebránili vážne okolnosti. Myslí si, že niektorí politici neprídu aj z taktických dôvodov alebo "sa boja". Niektorých však vie pochopiť. "Pozvú ich, relácia je napokon o niečom inom, je inkvizitívna. Už sa to však zlepšuje."

SkryťVypnúť reklamu

Hovorkyňa Smeru Silvia Glendová povedala, že strana obvykle prijíma pozvania, pretože je to "jediná možnosť, ako môže neskreslene prezentovať politiku strany". Priznala, že Smer zvažuje, či sú pozvaní hostia na tej istej úrovni ako predstaviteľ ich strany a či v danej chvíli témy diskusie zapadajú do komunikačnej stratégie Smeru.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 16 399
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 474
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 220
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 159
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 751
  6. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 747
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 690
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 1 925
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu