Pohreb futbalistu Martina Doktora, hráča prvoligového mužstva FK ZŤS Dubnica, sa konal 11. septembra 2004 v jeho rodnej obci Dubodiel v okrese Trenčín. Na snímke hráč Dubnice Marián Poštrk nesie kyticu do domu smútku. FOTO - TASR
Vo svete zomrelo za posledný rok na zlyhanie činnosti srdca, alebo v súvislosti s problémami so srdcom päť mladých, špičkových futbalistov. Na Slovensku doteraz vo vrcholovom futbale ani jeden. Sú známe prípady zo Sliača, Komjatíc a Hronských Kľačian, kde prišli o život priamo na ihrisku, alebo mimo neho mladí futbalisti s problémami srdca, ale vo vrcholovom futbale sa po prvý raz o takejto príčine začalo hovoriť po smrti nádejného futbalistu Dubnice, iba 22-ročného Martina Doktora, ktorý skonal 8. septembra v Dubodieli v Trenčianskom okrese krátko po polnoci v dome svojich rodičov.
Pritom nie je isté, či išlo priamo o zlyhanie činnosti srdca. "Mohlo to byť viac vecí, napríklad embóĺia, alebo ešte niečo iné," mieni primár Kliniky telovýchovného lekárstva v Bratislave Pavel Malovič.
Skutočnú príčinu smrti sa už nedozvieme, pretože rodina Martina Doktora si neželala, aby ich syna pitvali. Je to ich právo, na druhej strane by možno pitva odhalila, ako to v skutočnosti bolo, čo by pomohlo preventíve budúcich generácií mladých futbalistov.
Bol zdravý a spokojný
Martin Doktor odohral 7. septembra 55 minút prípravného zápasu Dubnice proti Podbrezovej. Bez problémov a hral dobre, bavil sa. "Hral s chuťou, ešte som mu vravel, aby si z nej niečo ušetril aj na nedeľu," vravel tréner Jozef Jankech. Martin Doktor bol v jeho kádri jedným z najmladších a najusilovnejších hráčov. Ľavák, ktorý sa stabilizoval v základnej zostave. Po zápase sa trénerovi vopred ospravednil za meškanie na tréning na druhý deň, lebo mal ísť na zápis do 5. ročníka Obchodnej akadémie do Trenčína. Na tréning už neprišiel vôbec, v noci skonal.
Večer sa doma pochválil, ako dobre sa mu hralo v príprave a pozeral sa na hokejový zápas Česko - Švédsko. Potom išiel spať. Asi okolo polnoci bol počuť z jeho izby veľký buchot, ako si neskôr spomínal jeho otec. Martina našli ležať na zemi. Slabo dýchal. Snažili sa mu dať umelé dýchanie. Pomáhal aj zdravotník z dediny. Volali sanitku. Z Bánoviec ju odmietli poslať, že to nie je ich rajón. Prišla z Trenčína, o hodinu, lekár nasadil aj infúziu, ale nič už nepomohlo.
Smrť zostane záhadou
Ešte raz možno škoda, že sa neuskutočnila Martinova pitva, lebo príčinu smrti nepoznal ani klubový dubnický lekár Bohumil Bočkay, ktorý pre médiá povedal: "Smrť Martina sa radí do kategórie záhadných úmrtí športovcov v poslednom období. V zime prišiel s čistým chorobopisom. Absolvoval komplexné vyšetrenie i záťažové testy. Nemal žiadne zdravotné ťažkosti. Nebral podporné prostriedky, iba vitamínové a iontové nápoje." Podľa trénera Jozefa Jankecha nemal Martin žiadny problém, bol často pod lekárskou kontrolou, pravidelne mal na sebe športtester. Ani posledná prehliadka na sústredení vo Vysokých Tatrách pred ligou nič nesignalizovala. Naopak, cítil sa skvele.
Striktné kontroly zdravia
V slovenskom futbale je nielen srdce, ale celkové zdravie športovcov pod prísnou kontrolou. Pavel Malovič hovorí: "Ako predseda Lekárskej komisie futbalového zväzu trvám na veľmi dôkladných prehliadkach v širokom zábere súťaží, riadených Slovenským futbalovým zväzom. Nikdy sa ešte nestalo, aby hráč nastúpil na zápas bez prehliadky. Je to striktný príkaz, ktorý sa nedá obísť. Nasledovali by prísne tresty, pokuty. Neviem, v ktorom športe je to také dôsledné, ako vo futbale. V niektorých lekárske prehliadky iba odporučujú, my na nich trváme. Ani vo svete nie je tuším také prísne lekárske sledovanie, ako u nás. Do druholigového Senca napríklad prišiel futbalista z Čiech, ktorému sme povolil hrať až po absolvovaní lekárskej prehliadky. Z Čiech ju nemal."
Prehliadky sú vo vlastnom záujme hráčov
Pavel Malovič apeluje na oddiely, aby na zdraví nešetrili. Väčšina sa totiž snaží absolvovať najlacnejšie vyšetrenie, čo je za tisíc korún. Najdrahšie je za tri tisícky. "Na zdraví a prevencii nemožno šetriť. Dá sa to jednoducho zvládnuť, každý mesiac odložiť 100 alebo 200 korún," radí Malovič. Ekonomická situácia nie je v mnohých kluboch ružová, ale radšej predísť možnej tragédii, nešťastiu, ako ušetriť pár korún.
Problémy futbalistov
Po jednom ligovom zápase Artmedie Bratislava, ktorý sa dohrával za úmornej horúčavy na pravé poludnie, odpadol po skončení duelu kapitán Artmedie Štefan Maixner. Bol to dôsledok námahy v úmornej horúčave, dehydratácie, čo potvrdilo následné vyšetrenie. Pred štartom jarnej časti ligy musel absolvovať nové lekárske vyšetrenie hráč Báču Mikulec, lebo odpadol v čakárni u lekára. Prednosta Kardiochirurgickej kliniky Slovenského ústavu srdcových chorôb profesor Viliam Fischer hovorí, že po prehliadke skonštatovali iba chvíľkovú slabosť a Mikulec môže hrať. Na druhej strane iný futbalista z tretej ligy pocítil pri záťaži rytmické poruchy. Ultrazvuk odhalil u neho zhrubnutú medzikomorovú prepážku srdca a musel s futbalom skončiť. Mladý ligový futbalista Artmedie mal na základe lekárskej prehliadky zakázané hrať futbal. Mal málo pulzov v pokoji. Absolvoval špeciálne vyšetrenie, ktoré sa odporúča po lekárskej prehliadke. To odhalilo poruchu, ktorá však neohrozuje jeho život a hrá a trénuje ďalej.
Potrebná bude prevencia
"V poslednom čase debatujeme s kolegami, ktorí sa zaoberajú problematikou srdcových chorôb, najmä po úmrtiach futbalistov s problémom srdca vo svete, ako u nás predísť podobným prípadom," hovorí V. Fischer, ktorý je v užšom poradnom tíme pri seniorskej reprezentácii Slovenska Dušana Galisa. "Chceli by sme, aby sa včas odhalilo, ak je niekto len náchylný, že jeho srdce nebude znášať záťaž. Chceme exaktnejšie rozširovať spôsoby vyšetrení srdca a odhaľovať dôvody, ktorú môžu viesť k poruchám rytmu."
Nielen futbalistom, ale všetkým športovcom odporúča V. Fischer dôkladnejšie a častejšie vyšetrenie srdca. Tému, ktorej sa dlhé roky venuje, zaradili aj do slovenského kardiologického kongresu, ktorý bude v októbri, a jej názov je Akútne zlyhanie srdca.
Pätnásť rokov bez úrazu
V rámci všetkých súťaží, riadených SFZ, sú povinné lekárske prehliadky. Ale ako je to s mladými, začínajúcimi futbalistami? Tréner Anton Valovič (44 rokov) sa 25 rokov venuje trénovaniu mládeže a dorastu, s výnimkou desiatich reprezentačných sezón strávil pätnásť rokov v Slovane Bratislave, kde je aj teraz. Cez jeho ruky prešlo viac ako tisíc mladých futbalistov od prípravky po dorastencov. Reprezentáciu viedol v 257 zápasoch s mužstvami z 50 štátov. "Ako tréner som mal to šťastie, že počas celej mojej kariéry som nezažil nejakú futbalovú tragédiu, ktorá by postihla niekoho z môjho tímu, alebo od súpera," hovorí Valovič.
K mladým lekár až po prípravke
V Slovane bola dlhé roky najlepšie prepracovaná lekárska starostlivosť od najmenších, či už vďaka prof. Pavlovi Handzovi, alebo MUDr. Pavlovi Malovičovi. "Vždy som sa snažil, aby u nás mal každý od tých najmenších aspoň základnú lekársku prehliadku," vraví Valovič.
Podľa neho v poslednom období je to s prehliadkami v rámci Slovenska jednoduchšie. Pod kontrolou sú mladí futbalisti už od prípravky. Cítiť aj veľký záujem rodičov, aby ich dieťa prehliadku absolvovalo. Lekár je povinne až na zápasoch republikových súťaží, nemusí však byť na stretnutiach prípraviek. "V tomto by som nevidel problém," dodal Valovič. "Ide o deti, námaha tam nie je veľká, hrá sa na malých, upravených ihriskách, s menším počtom hráčov. Ide o hru, nie o záťaž."
Pri republikových súťažiach je domáci oddiel už od žiackych súťaží povinný zabezpečiť lekára. Valovič hovorí, že v prípade ligových dorastencov brával so sebou lekára aj na ihriská súperov.
Nespomína si, že by na niektorom zápase chýbal lekár, napokon zápis pred zápasom musí byť okrem rozhodcu, kapitánov a vedúcich mužstiev podpísaný aj lekárom, ktorý tým potvrdzuje prítomnosť na stretnutí.
Objavili sa tvrdenia, že lekár zápis podpíše a potom odíde preč a nechá na seba mobilný kontakt. Nik však zatiaľ také niečo neoznámil a nepotvrdilo sa to.
Skúsenosť jedného z rodičov 14-ročného futbalistu však hovorí, že lekársku službu zabezpečuje zdravotníčka - matka jedného z hráčov, s vybavenou lekárničkou. Ide o krajskú súťaž, v zápise je uvedené meno lekára, na zápase však v niektorých prípadoch nie je. Zrejme bude potrebná väčšia, častejšia a dôkladnejšia kontrola zo strany krajských a oblastných zväzov.
Záhada posledného prípadu
Slovenský futbal patrí z hľadiska preventívnej starostlivosti o zdravie hráčov medzi príkladné odvetvia nielen v rámci republiky, ale vo svete vôbec. Azda aj preto sa medzi doterajšie úmrtia mladých futbalistov za posledné roky podpísali skraty v psychike, po ktorých nasledovali samovraždy, autohavárie, veci mimo futbalu a nie skolabovanie, konkrétne v súvislosti so srdcom a priamo na ihrisku, čo sa vo svete rozrastá. Pravda, až na ten spomínaný posledný prípad Martina Doktora, ktorý už raz navždy zostane záhadou.
Príčinu smrti sa už nedozvieme, rodičia ju nechceli poznať. "Zomrel mi doma a jeho pitvu som odmietla. Už mi ho nikto nezobudí," povedala Martinova mamička Ľudmila.
Čomu sa podrobí športovec pri dôkladnom záťažovom vyšetrení srdca
Záťažové EKG v dĺžke 10 minút. Je to ultrazvukové, čiže echokardiografické. Holterovo monitorovanie, pri ktorom snímače na tele 24 hodín monitorujú EKG. Huterov test, pri ktorom sa leží na posteli, ktorá sa prudko zdvihne, vyšetrovanému sa zmeria po tomto úkone tep a situácia sa v inej polohe opakuje s ďalším meraním. Slovenskí futbalisti, ktorí zomreli v mladom veku
Peter Barát - 21 rokov - zomrel v roku 1962. Záložník ČH Bratislava si ľahol pod vlak, ktorý ho prešiel.
Štefan Čaban - 24 rokov - 1968. Útočník Lokomotívy Košice sa obesil doma v kúpeľni.
Ján Hoffman - 23 rokov - 1968. Útočník Slovana Bratislava vyskočil pri turné mužstva v talianskej Perugii z tretieho poschodia a na následky zranení zomrel.
Peter Valentovič - 25 rokov - 1973. Stredný obranca Spartaka Trnava zomrel na rakovinu semenníkov.
Miroslav Barto - 20 rokov - 1978. Nitriansky futbalista v Slovane Bratislava zomrel po dvojnásobnej operácii na nepriechodnosť čriev, tzv. mizerére.
Ivan Pekárik - 28 rokov - 1980. Reprezentant Československa a hráč Slovana Bratislava zomrel na akútnu leukémiu.
Marián Kopča - 29 rokov - 1997. Obranca Interu Bratislava sa hodil pod vlak.
Milan Čvirk - 21 rokov - 1997. Stredopoliar 1. FC Košice zomrel pri autohavárii.
Peter Dubovský - 28 rokov - 2000. Najlepší strelec reprezentácie zomrel na následky zranení hlavy, ktoré utrpel po páde pri fotografovaní vodopádov na dovolenke v Thajsku.
Róbert Formanko - 24 rokov - 2000. Trnavský odchovanec v Artmedii Petržalka zomrel na následky ťažkých zranení z autonehody po náraze do stromu.
Juraj Kubesa - 21 rokov - 2001. Reprezentant a hráč 1. FC Košice zomrel po páde z balkóna z 8. poschodia.
Martin Doktor - 22 rokov - 2004. Ľavý obranca Dubnice zomrel za nevyjasnených príčin, možno po náhlom zlyhaní srdca, alebo v súvislosti s embóliou.
Tragické úmrtia futbalistov za posledný rok
26. jún 2003: Marc-Vivien Foe (28). Kamerunčan v semifinále Pohára FIFA s Kolumbiou odpadol a ani okamžitá prvá pomoc nepomohla.
7. november 2003: Ret Gafner (32). Brankár švajčiarskeho tímu Greinfensee podľahol krvácaniu do mozgu po kolízii s protihráčom.
6. január 2004: Šalva Apchavaza (23). Gruzínsky futbalista Arsenalu Kyjev zomrel na infarkt počas spánku.
26. január 2004: Miklós Fehér (24). Maďarský hráč Benfiky Lisabon zomrel dve hodiny po tom, ako sa zrútil na ihrisku. Mal vrodenú srdcovú chybu.
29. február 2004: Dany Ortiz (27). Guatemalčan zomrel v drese Munim Cipalu na zlyhanie srdca po zrážke so súperom.
15. máj 2004: Bruno Baiao (18). Po tréningu skolaboval. Kapitán mládežníckeho tímu Benficy odpadol krátko po správe, že klub s ním chce uzavrieť profi-zmluvu.
(čtk, oš)
Malovič: Raz do roka je lekárska prehliadka striktne povinná
Na otázky SME o tom, čo všetko predchádza povoleniu hrať súťažne futbal, odpovedal primár Kliniky telovýchovného lekárstva v Bratislave MUDr. PAVEL MALOVIČ.
Čo všetko obsahuje lekárska prehliadka prvoligového futbalistu?
"Kompletnú anamnézu - históriu jeho predchádzajúcich ochorení, úrazov, operácií v detstve i dospelosti, údaje o prípadnej alergii. Záznamy o očkovaniach, antropometrické vyšetrenie, vyšetrenie súčasného stavu u lekára, meranie krvného tlaku v pokoji i počas záťaže, elektrokardiograf v pokoji i počas záťaže (ergometrické vyšetrenie), spiroergometrické vyšetrenie. V prípade akéhokoľvek patologického nálezu nasleduje vyšetrenie u špecialistu, napríklad u alergológa, kardiológa, nefrológa a podobne."
Kde absolvujú vyšetrenia jednotlivé slovenské mužstvá?
"Na klinikách a oddeleniach telovýchovného lekárstva raz ročne na priamu platbu. Vyšetrenie nehradí zdravotná poisťovňa. U špecialistov podľa potreby. Zoznam je v Rozpise súťaží slovenského futbalového zväzu."
Aký a či je rozdiel v lekárskej prehliadke profesionálneho seniorskeho futbalistu, dorastenca a žiaka?
"Žiaci nemusia absolvovať spiroergometrické vyšetrenie."
Čo všetko môže spôsobiť, že lekár nepovolí, alebo zakáže hrať vrcholový futbal?
"Lekár nepovolí, prípadne zakáže futbalistovi hrať vrcholový futbal v prípade patologického nálezu, ktorý mu to znemožňuje, napríklad - patologické poruchy srdcového rytmu a podobne. Je toho oveľa viac. Lekárska prehliadka platí jeden rok - prehliadky sa vykonávajú raz ročne. Vždy pred začiatkom súťaže musí byť súpiska hráčov potvrdená telovýchovným lekárom."
Huňady: Zápis podpisuje rozhodca aj lekár
O praktických podmienkach zabezpečenia lekárskej starostlivosti vo futbale hovorí sekretár Slovenského futbalového zväzu a tajomník Ligovej komisie SFZ DUŠAN HUŇADY.
Stalo sa, že na zápas nastúpil futbalista, ktorému vypršala ročná lehota platnej lekárskej prehliadky?
"Nie, nemali sme taký prípad."
Kto by niesol následky, ak by k niečomu podobnému prišlo?
"Rozhodca zápasu, ale aj lekár. Obaja musia podpísať zápis pred stretnutím."
Stalo sa, že na niektorý zápas "zabudol" prísť lekár?
"V súťažiach riadených Slovenským futbalovým zväzom nie. Lekár musí podpísať zápis, inak sa nemôže začať hrať."
Čo by sa stalo, ak by sa zápas odohral bez lekára, a rozhodca by nariadil jeho začatie?
"Ak by pripustil tento nepravdivý údaj, vystavil by sa tvrdému disciplinárnemu trestu a následkom. Zatiaľ sme však taký prípad nemali a nemuseli riešiť."
Kde sa môžu absolvovať spomínané prehliadky futbalistov?
"Prehľad pracovísk telovýchovného lekárstva na území Slovenska je v Rozpise slovenských republikových súťaží. Pre sezónu 2004/2005 môže vykonať prehliadku 27 lekárov od Bratislavy po Trebišov."
Ceny lekárskych prehliadok
Najlacnejšia 1 000 Sk
Najdrahšia 2 500 - 3 000 Sk
Športy, ktoré najviac zaťažujú srdce
* Všetky extrémne a vytrvalostné. Ide predovšetkým o maratón, cyklistiku, všetky adrenalínové športy, ale aj jednorazové záťaže a stresy, napríklad v hokeji inkasovaný krošček. Futbal sem patrí tiež. V dlhodobom procese môže na záťaž srdca pôsobiť viac faktorov, či už je to zvýšená teplota, odvodnenie, skrytá srdcová porucha, porucha štítnej žľazy a podobne.
Danny Ortiz - smrť po zrážke s protihráčom
Brankár Danny Ortiz utrpel po zrážke s protihráčom v stretnutí najvyššej guatemalskej súťaže smrteľné zranenia, ktorým neskôr podľahol. Ortiza z tímu Municipal zasiahol tvrdou strelou do hrude útočník Comunicaciones Mario Rodriguez a následne naňho spadol. Brankára previezli do nemocnice, kde bol podľa lekárov v stabilizovanom stave. Neskôr mu však zlyhalo srdce a zomrel. Pre tím Municipal to bola už druhá tragédia v krátkom čase. Pred dvoma rokmi počas tréningu zomrel stredopoliar Johnny Aldana. (* 29. 2. 2004)
Mark-Vivien Foe - zlyhanie srdca
V 71. min semifinále Pohára konfederácie medzi Kamerunom a Kolumbiou Mark-Vivien Foe na ihrisku skolaboval a o niekoľko desiatok minút napriek oživovacím pokusom zomrel na klinike v Lyone. Príčinou smrti bolo zlyhanie srdca. Foa vyniesli na nosidlách za postrannú čiaru, kde mu aplikovali dýchanie z úst do úst a dali mu kyslík, pokusy o resuscitáciu dopadli neúspešne. "Francúzski lekári sa trištvrte hodinu snažili obnoviť činnosť srdca, pokusy boli márne a hráč nereagoval," povedal lekársky expert FIFA Alfred Muller. Kamerunský stredopoliar predtým hosťoval v Manchestri City, kam prišiel z Lyonu. Za reprezentáciu odohral 65 zápasov. Pre zranenie neštartoval na MS 1998 vo Francúzsku, na MS 2002 v Japonsku a Kórejskej republike hral vo všetkých troch stretnutiach. (* 26. júna 2003)
Bruno Baiao - príčinou srdcová porucha
Na zlyhanie srdca zomrel ani nie 18-ročný Bruno Baiao, kapitán mládežníckeho tímu Benficy Lisabon. Upadol do kómy, z ktorej sa už neprebral. Baiaovi prestalo tĺcť srdce najskôr v kaviarni, kam si zašiel z tréningu osláviť fakt, že s ním chce klub podpísať profesionálnu zmluvu. Po druhý raz prestalo v nemocnici. Na internetovej stránke Benficy sa objavila správa, že Baiao mal v minulosti problémy so srdcom, ale po niekoľkých vyšetreniach dostal povolenie ďalej hrať. (* 15. 5. 2004)
Miklós Fehér - vrodená srdcová porucha
V zápase portugalskej ligy Guimaraes - Benfica Lisabon (0:1) maďarský legionár v drese Benficy Miklós Fehér skolaboval tesne pred koncom po jedinom góle. Zápas na 15 min. prerušili a lekár klubu obkolesený hráčmi sa snažil Fehérovi poskytnúť prvú pomoc. Vzápätí ho sanitka odviezla do nemocnice, kde 10 minút po polnoci srdce napriek enormnému úsiliu lekárskeho tímu dotĺklo. Predbežná diagnóza znela - infarkt. Pri pitve sa zistilo, že príčinou smrti bola vrodená srdcová porucha. Fehér odohral v reprezentácii 18 zápasov. V Portugalsku legionárčil od roku 1998, do Benficy prestúpil v roku 2002. (* 26. 1. 2004)
Najnáročnejšie športy vôbec
Atletické vytrvalostné behy Triatlon Cyklistika Horolezectvo Futbal patrí medzi stredne ťažké športy z hľadiska celkovej náročnosti.