Hoci je Kábul strážený ako pevnosť, teroristi číhajú všade. Zbraní majú dosť: sú takmer v každom dome. FOTO - REUTERS
Rozhodnutie o zvýšení múru padlo potom, ako sme zistili, že aj dieťa by s trochou šťastia mohlo z ulice dohodiť granátom až ku stolu vedúcej afganskej misie slovenskej organizácie Človek v ohrození Kataríny Macejákovej. Niekoľko radov tehál podľa prostých výpočtov spôsobí, že teraz granát dopadne maximálne do dvora.
Ďalšiu radu odborníkov, posypať múr ostrými črepinami, sme nezrealizovali. Sedliackym rozumom sme usúdili, že prípadného útočníka sklo nezastaví, naopak ho rozčúli. Z rovnakého dôvodu Katarína zavrhla zbrane. Odraziť nálet profesionálov niekoľko vychudnutých strážcov nedokáže. Naopak, zle mierenými výstrelmi môžu zvýšiť ich agresivitu.
Život v meste, kde špecialisti hodnotia pravdepodobnosť bombového či iného útoku slovami ako "najvyššia možná", má svoje špecifiká. Inštrukcie, ktoré vojenskí experti poskytujú cudzincom, aby mali väčšiu šancu prežiť, sa vraj zanedlho budú učiť na základných školách, a to nielen v Afganistane.
Pas, peniaze a gitara
Potom, čo dom navštívil muž v civile, ktorý hovorí po anglicky a nápadne sa podobá hrdinovi z filmov o agentovi 007, sa začala operácia "zabezpečenia okenných skiel proti rozbitiu v dôsledku tlakovej vlny pri explózii". Vzhľadom na cenu špeciálnej fólie sme zvolili lacnejší izolep. Pri nedávnej explózii v centre Kábulu bola väčšina ľudí poranená práve črepinami.
Rovnako sa v prípade, že očakávate výbuch, neodporúča sedieť pred veľkým počítačom. Vhodnejší je laptop, ktorého obrazovka vraj neexploduje.
Organizácia Afganistan NGO Security Office, ktorá má na starosti bezpečnosť humanitárnych pracovníkov, odporučila pre prípad bojových akcií zvoliť si jednu "nedobytnú" miestnosť bez okien, v ktorej budú zásoby pitia, jedla a obväzy. Väčšina afganských domov však nemá pivnicu. Dom českého Člověka v tísni má akúsi podzemnú jaskynku. Časť humanitárcov sa domnieva, že v prípade zemetrasenia a následného zrútenia domu bude jej vchod zavalený, navyše je v nej nepredstaviteľný neporiadok a hmyz.
Katarína si už pripravila "cestovný balíček", ktorý má pri sebe aj v noci a ktorý obsahuje pas, peniaze a gitaru, veci najnutnejšie na prežitie v situácii, keď bude nútená počas niekoľkých sekúnd opustiť napadnutý objekt.
Pozor na ostrihaných a mrmlajúcich
Bombové útoky v Afganistane sa v posledných týždňoch zitenzívnili. Za najzákernejšiu zbraň sa považuje terorista kamikadze. Od chvíle, čo sme boli poučení, ako samovraha rozpoznať v dave, sa mi zdá byť podozrivý každý.
Predovšetkým neodporúčajú pohybovať sa tam, kde je veľa ľudí či áut, čo je v Kábule takmer všade. Vďaka uzavretiu ulíc vedúcich k strategickým objektom, ako sú OSN a základne zahraničných vojsk, sa na zostávajúcich komunikáciách tvoria nepredstaviteľné zápchy. Tie samovrah vyhľadáva s obľubou.
Deväťdesiatpäť percent samovrahov ide do akcie bez sprievodu. Pokiaľ má vodič auta vedľa vás čerstvo zastrihnutú bradu a navyše si hundre verše z Koránu, treba urýchlene miesto opustiť, píše sa v inštrukciách.
V dave sú nebezpeční muži ostrihaní nakrátko, vo voľnom odeve. Vzhľadom na to, že Afganci v iných než voľných odevoch nechodia, je toto poznávacie znamenie problematické. Podobne ako rada, že človek chystajúci sa vybuchnúť, si chráni genitálie a potí sa, alebo si genitálie nechráni, pretože má ruky zaťaté v päsť.
Nepotiť sa, nerecitovať Korán...
Môže byť aj nápadne veselý a z vreciek mu trčia drôty. Inštrukcia neodporúča s takou osobou nastúpiť do autobusu. Naopak, je nutné okamžite bežať opačným smerom. Pri úteku sa však treba vyhnúť vojenským kolónam, afganskému prezidentovi Hamídovi Karzajovi a kandidátom na prezidenta, autám s nápisom OSN či Američanom.
A je vhodné vzďaľovať sa obozretne, nepotiť sa, nestrihať si fúzy, nebrať so sebou do mesta klbká drôtov, nerecitovať Korán a nechodiť vo voľnom odeve. Mohli by vás preventívne zneškodniť.
Autor: agentúra Epicentrum, Kábul pre SME