Banská Bystrica 22. septembra (TASR) - Rozšírenie Európskej únie o nových členov si v záujme zvyšovania ich konkurencieschopnosti v európskom priestore vyžaduje výmenu a konfrontáciu skúseností v teórii a praxi riadenia organizácií. Konštatovali to účastníci dvojdňovej medzinárodnej konferencie Manažment 2004, ktorá sa dnes skončila v Tajove pri Banskej Bystrici.
"Spolupráca slovenských vysokých škôl s praxou je nižšia, ako v západnej Európe. Vyššia v porovnaní s priemerom je v oblasti škôl s technickým zameraním. Pre skvalitnenie alebo rozšírenie spolupráce s praxou je treba prehĺbiť kontakty pedagógov s manažérmi podnikov. Takže treba, aby manažéri prišli na akademickú pôdu a akademici do podnikateľskej sféry. Len tak sa môže rozšíriť spolupráca univerzít s praxou," konštatoval Jaroslav Ďaďo z Katedry manažmentu a marketingu Ekonomickej fakulty Univerzity Mateja Bela.
Dodal, že podniky a firmy už častejšie žiadajú školy, aby sa podieľali na riešení konkrétnych problémov v praxi buď priamo alebo poradenstvom. Takéto vzťahy prospievajú firmám i školám. Študenti získavajú kontakt s praxou a pedagógovia poznatky pre výskumnú činnosť.
Vedúca Informačnej kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku Jana Kučerová na stretnutí s novinármi uviedla, že výmena poznatkov a pozitívnych príkladov tvorí základ budovania konkurencieschopnej Európy. Ocenila, že konferencia založila tradíciu odborného fóra na výmenu vedeckých poznatkov a praktických skúseností z oblasti manažmentu. Účastníci konferencie identifikovali problémové oblasti a trendy v manažmente organizácií, ktoré by mali slúžiť ako námety na vedecko-výskumnú činnosť a na využitie v pedagogickom procese.