BRATISLAVA - Podvodom s vykurovacími olejmi sa dá predchádzať len zvyšovaním efektívnosti vyšetrovania. Podvody, pri ktorých sa využíva rozdielna daňová sadzba pri rôznych ropných produktoch, sa nedajú eliminovať úpravou daní. Zneužívanie rôznych daní štát zamedzil napríklad pri dani z pridanej hodnoty, keď zrušil jej zníženú sadzbu.
"Kauzám, ako je tá s ľahkými vykurovacími olejmi, sa obdobným spôsobom zabrániť nedá. Keby sme chceli vyrovnať zdaňovanie ľahkých olejov a nafty, museli by sme buď znížiť spotrebnú daň z nafty na nulu, alebo by sme museli ľahké oleje zdaniť sumou 14,50 koruny na liter. Prvá možnosť je v rozpore s pravidlami Európskej únie, druhá by mohla ekonomicky zlikvidovať tých, čo takýmito olejmi vykurujú," tvrdí Mikuláš Gera z tlačového odboru ministerstva financií.
Práve na rozdielnom zdaňovaní mala zarobiť skupina 81 obvinených osôb stovky miliónov. Podvodníci mali riediť podstatne drahšiu naftu ľahkým vykurovacím olejom, ktorý má rovnaké chemické vlastnosti, ale nulovú spotrebnú daň. "Od roku 2000 do roku 2002, keď sa na podvod prišlo, obrali štát o vyše dvesto miliónov korún," povedal hovorca Daňového riaditeľstva Róbert Merva. Konečná suma však môže byť ešte vyššia.
Potrebu úpravy legislatívy v záujme predchádzania podobným ekonomickým trestným činom naznačil aj policajný viceprezident Jaroslav Spišiak, ktorý v rozhovore pre SME poukázal na fakt, že od začiatku vyšetrovania kauzy olejárov sa nezmenila legislatíva. "Legislatíva sa mení vždy pomalšie ako vývoj v spoločnosti," povedal.
K istým zmenám však dochádza v rámci daňových orgánov. Už prešiel zákon, ktorý ruší Úrad daňového preverovania. "Tento úrad nemal také kompetencie, ako orgány činné v trestnom konaní," povedal hovorca Daňového riaditeľstva. Daňové úrady budú aj naďalej spolupracovať s policajnými orgánmi, odbúra sa však nadbytočná administratíva. "Verím, že nový systém spolupráce s políciou bude pružnejší a pomôže efektívnejšie potláčať ekonomickú kriminalitu," dodal Merva.
Podobnými kauzami sa zaoberali aj vyšetrovatelia v Maďarsku či Česku. V Česku však neprilievali ľahké oleje do nafty, ale priamo ako naftu ich predávali. Na určenie rozdielu medzi naftou a ľahkým vykurovacím olejom, ktoré sú chemicky totožné, totiž stačilo vyhlásenie daňovníka.
(ij)
Kauza ľahkých vykurovacích olejov
Dovedna 81 ľudí má mať zločinecká skupina, ktorá bohatla na tom, že ľahký vykurovací olej predávala ako naftu. Nechýbajú medzi nimi policajti, colníci a jeden bývalý príslušník SIS. Polícia tvrdí, že išlo o najväčšiu zločineckú skupinu, aká kedy na Slovensku pôsobila. Zatýkanie trvalo rok, súdy však medzitým časť zadržaných prepustili. Vo väzbe je tak v súčasnosti 17 osôb. Slovenská vetva bola vraj súčasťou veľkej medzinárodnej zločineckej skupiny, ktorú riadia ľudia z krajín bývalého Sovietskeho zväzu. Podvodníci dovážali ľahký vykurovací olej a vyvážali ho z toho istého štátu ako motorovú naftu, naftu aj riedili olejom, čím na rozdielnych daniach na tieto podobné látky získavali milióny za jedinú cisternu. Využívali údajne stovky falošných firiem. (r)