Pošta tak chce urýchliť doručovanie, pretože dnes sa jej na druhý deň po podaní podarí doručiť len 43 percent listov. "Cieľom Slovenskej pošty je zvýšiť tento objem na 95 percent," povedala jej hovorkyňa Bela Lisáková.
Aj nové smerovacie čísla budú päťmiestne. Dnes sa však začínajú len nulou, osmičkou alebo deviatkou, to znamená, že sa dá vytvoriť len 30-tisíc kombinácií. Podľa pošty to na rýchle doručenie nestačí, pretože väčšinu listov treba triediť ručne.
Nové smerovacie čísla sa budú začínať číslicou od jedna do sedem, pôvodné smerovacie číslo teda nezostane nikomu. Počet možných kombinácií sa zvýši až na 70-tisíc. "V poštárskej praxi to bude znamenať možnosť prideliť PSČ jednotlivým poštám, doručovacím rajónom i poštovým priečinkom," hovorí Lisáková.
"Nový spôsob využitia číslic dovolí triediť až na doručovacie rajóny, čiže na každú poštu už príde zväzok listových zásielok pre konkrétneho doručovateľa," povedal prevádzkový riaditeľ Slovenskej pošty Jozef Vavrek. Dnes majú pridelené PSČ len jednotlivé pošty a podľa ulíc sa triedia až tam. "Triedenie listov mi každé ráno zaberie asi dve hodiny," hovorí zamestnanec bratislavskej Hlavnej pošty. Po novom by táto činnosť mala úplne odpadnúť.
Bratislava bude mať pridelené čísla začínajúce číslicami jedna a dva, západné Slovensko tri a štyri, stredné Slovensko v okruhu Zvolena päť, sever Slovenska spadajúci pod Žilinu šesť a východoslovenský región sedem.
Pošta nakúpila aj nové triediace linky spolu za 2,77 milióna eur (110,8 milióna korún), ktoré postupne nainštaluje v Bratislave, Žiline a vo Zvolene. Automaticky by mali vytriediť až 90 percent zásielok a iba zvyšok zostane na ručné spracovanie. Pošta tak chce ročne ušetriť až 60 miliónov korún.
Naposledy sa triediace linky menili v roku 1998. Starú linku, na ktorej prevládala ručná práca, vtedy nahradili tri linky, ktoré prispeli k úspore vyše 200 pracovníkov. Lisáková predpokladá, že aj tentoraz možno ubudne práce pre zamestnancov. "Niektorým ponúkneme preradenie na inú pozíciu, s inými rozviažeme pracovný pomer." O koľko ľudí by malo ísť, nevedela povedať.