Počas výmeny srsti predkladáme králikom krmivá bohatšie na vitamíny a minerálne prvky.
FOTO - ARCHÍV
V septembri nastáva výmena srsti králikov, tento proces sa zvyčajne ukončí do polovice októbra. Stav kože a srsti je jedným z hlavných ukazovateľov zdravia zvierat. Koža zdravého králika býva pevná, pružná, dobre prilieha k telu. Po uchopení vytvorí riasu, ktorá sa ľahko vyrovnáva. Len staršie zvieratá môžu mať kožnú elasticitu mierne oslabenú.
Na farebných plemenách si všímame aj pigmentáciu kože; strata kožného farbiva sa označuje ako albinizmus. Srsť má byť hustá, lesklá a musí dobre pokrývať pokožku s výnimkou niektorých častí tela (oblasť medzi končatinami, okolie mliečnych bradaviek, pohlavných orgánov). Jej kvalita závisí od výživy zvieraťa, ako aj od plemennej príslušnosti. Posudzujeme ju rozfúknutím v zadnej časti chrbta.
Ochorenia kože a poruchy v raste srsti sa v chovoch králikov objavujú pomerne často. Vznikajú vplyvom vonkajších alebo vnútorných činiteľov. Bývajú sprievodnými príznakmi parazitárnych, plesňových či iných nákazlivých chorôb . Mnohé sú zase dôsledkom nevhodných ustajňovacích podmienok alebo nesprávnej výživy.
K častým nenákazlivým ochoreniam kože patria najmä zápalové zmeny (Dermatitis). Ak sú v menšom rozsahu, chovateľ ich zväčša prehliadne a môžu sa spontánne zahojiť. Inokedy sa stávajú ťažko liečiteľnými, prípadne sa končia až uhynutím zvieraťa.
Zápaly kože vznikajú napríklad po vzájomnom uhryznutí králikov, po poranení o ostré predmety v koterci (klince, drôty). Príčinou býva aj znečistená podstielka či krmivo, ktoré sa zachytávajú v srsti (ide najmä o angorské králiky), spôsobujú jej plstnatenie a následné poškodzovanie kože. Ak sú králiky v stiesnenom priestore, môžu ich kožu dráždiť moč a výkaly. Pri dlhšom ležaní na jednom boku vznikajú na koži otlaky (dekubity) podobne ako na končatinách. Kožné zápaly môžu vyvolať tiež rôzne chemikálie, s ktorými sa zvieratá dostanú do kontaktu pri natieraní králikárne.
Základom liečby je odstránenie vyvolávajúcej príčiny. Kožné zmeny ošetríme podľa ich povahy vhodnými zásypmi alebo masťami. Postihnuté miesto musí byť predtým primerane očistené. Predchádzať ochoreniam kože treba vytváraním vhodných podmienok. Zahŕňajú dostatok ustajňovacieho priestoru, udržiavanie čistoty a hygieny, odstraňovanie mechanických prekážok. Agresívne králiky oddelíme alebo vylúčime z chovu. Počas výmeny srsti podávame krmivá bohatšie na vitamíny, minerálne látky a tuky.
MVDr. MÁRIA INŠTITORISOVÁ