Obchody obmedzovanie predaja donedávna odmietali. Napríklad pred dvoma rokmi, keď s podobnou iniciatívou prišli nezávislé kresťanské odbory, sa tomu obchodníci na Slovensku bránili. Dnes už niektorí ich predstavitelia zmenili názor.
"Nedeľný predaj bol zaujímavý vtedy, keď sme mali nedostatočnú obchodnú sieť. Dnes už máme hypermarketov viac, ako je bežné v iných krajinách. O určitej regulácii sa dá uvažovať," hovorí prezident Zväzu obchodu Pavol Konštiak. "Zvážiť to však musí parlament."
Člen Predstavenstva Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory a predseda najväčšej obchodnej siete COOP Jednota Adrián Ďurček vraví, že medzi obchodníkmi, ktorí sú združení v obchodnej sekcii, robili o zákaze nedeľného predaja prieskum. "Väčšina členov sekcie súhlasí s tým, aby sa v štátne sviatky a nedele, ako aj nočný predaj zákonom obmedzili."
Obchodníci si uvedomujú, že ak by im zákon zakázal v nedeľu predávať, nestratia ani korunu. Naopak, ešte zarobia na tom, že nebudú musieť za prácu cez sviatok vyplácať zamestnancom príplatky. "Tržby nám neujdú, len sa uskutočnia v iné dni. Myslím si, že by nám to všetkým pomohlo, pretože príplatky za soboty, nedele a štátne sviatky sú dosť vysoké a tržby tieto výdavky nepokryjú," povedal Ďurček.
"Či si to dokážeme predstaviť my, je jedna vec, druhá vec je, či si to dokáže predstaviť zákazník. Ľudia si zvykli, je to určitý druh demokracie," povedala hovorkyňa siete Carrefour Jana Havlíčková. Aj ona hovorí, že zákazom by pravdepodobne neprišli o tržby. "Ľudia by však zostali obmedzení."
Marta Černá z Fóra spotrebiteľov hovorí, že problém nie je čierno-biely. Na jednej strane sú predavači, ktorí musia chodiť v nedeľu do práce, na druhej strane, ľudia, ktorí nemajú inokedy čas na nakupovanie.
Psychológ Julián Lučanský tvrdí, že výskumy dokazujú, že človek potrebuje dva dni odpočinku. "Naháňať sa po obchodoch nie je ten pravý odpočinok."
Analytik Tatra banky Robert Prega hovorí, že zákaz predávať v nedeľu by nemal mať na ekonomiku žiadny vplyv. "Je to skôr o spotrebiteľskom komforte ako o ekonomických následkoch. Objem peňazí, ktorý obyvateľstvo minie v obchodoch, je konštantný." Ak sa zákaz bude týkať len nedele, nemalo by to mať vplyv ani na zamestnanosť.
Aj keď obchody podporujú zákaz nedeľného predaja, ani jeden obchodník nezatvorí svoje obchody sám od seba. "To by bola katastrofa. To si nemôžeme dovoliť. My by sme prišli o tržby, konkurent by sa tešil. Všetko, čo sa teraz deje, si vynútila konkurencia. A zastaviť to môže iba legislatíva. Nič iné," povedal Ďurček.
Ako sú otvorené obchody na Slovensku
BILLA
otvorené denne,
BauMax
otvorené denne, v nedeľu otvárajú o hodinu neskôr,
Carrefour
otvorené denne, otváracie hodiny sú každý deň rovnaké, s výnimkou, hypermarketu v bratistlavskom Poluse, ktorý v nedeľu otvára o hodinu neskôr,
Hypernova
otvorené denne do 21.00 alebo do 22.00, podľa regiónu,
Metro
otvorené denne, v nedeľu je otvorené o tri hodiny kratšie,
Prima Zdroj
otvorené denne, cez víkend iba dopoludnia,
Lidl
otvorené od pondelka do soboty, v nedeľu zatvorené,
Rema 1000
otvorené denne, v sobotu do 14.00, v nedeľu do 12.00,
Terno
otvorené denne,
Tesco
otvorené denne, cez víkend majú krátené otváracie hodiny, niektoré sú otvorené nonstop,
Ikea
otvorené denne
Datart
otvorené denne okrem predajne v B. Bystrici, v Poprade je cez víkend otvorené kratšie,
Hornbach
otvorené denne od 7.00 do 21.00, cez víkend otvárajú o hodinu neskôr.