BRATISLAVA 30. septembra (SITA) - Priority slovenskej zahraničnej politiky po vstupe SR do EÚ a NATO načrtáva nová publikácia Výskumného centra Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku (SFPA) pod názvom Zahraničná politika Slovenska po vstupe do NATO a EÚ. "Integračné úsilie bolo atraktívnym a hmatateľným cieľom, postintegračná politika má abstraktnejší rozmer, ale musí existovať, lebo inak by sa vytratil obsah zahraničnej politiky," uviedol pre agentúru SITA jeden z autorov zborníka Alexander Duleba. Podľa autorov novej publikácie, ktorá vznikla takmer po dvoch rokoch diskusií, by SR mohla svoju povstupovú politiku zamerať na oblasť západného Balkánu a Ukrajiny, v ktorých sa prekrývajú záujmy NATO a EÚ ako aj Slovenska.
"Pre nás je dôležité, aby Ukrajina bola dobre spravovanou, demokratickou a transparentnou krajinou, aby nebola zdrojom rizík pre Slovensko," povedal Duleba a dodal, že to isté sa týka aj západného Balkánu. Slovenská diplomacia má podľa neho v Srbsku a Čiernej Hore vynikajúce postavenie pre úlohu, ktorú zohrala v čase formovania sa opozície voči Miloševičovmu režimu, bohaté kontakty tu majú tiež slovenské mimovládne organizácie. Západný Balkán je aj veľmi zaujímavým trhom pre slovenské podnikateľské subjekty.
"Slovensko musí čo najjasnejšie definovať svoje priority v oblasti zahraničnej politiky, aby bolo transparentné pre svojich občanov a spojencov, aby vedeli, čo môžu od neho očakávať," zdôraznil Duleba, podľa ktorého môže tento proces trvať aj niekoľko rokov. Odrazovým mostíkom by podľa jeho slov mohla byť, napríklad, strednodobá stratégia zahraničnej politiky Slovenska, ktorú vláda nedávno prerokovala.
Publikácia Zahraničná politika Slovenska po vstupe do NATO a EÚ s podtitulom Východiská a Stratégie vyšla s podporou The German Marshall Fund of the United States, Európskych spoločenstiev a v spolupráci s Ústavom politických vied SAV. Jej viacerí autori sa venujú okrem medzinárodnej zodpovednosti SR po vstupe do NATO a EÚ tiež ekonomickej dimenzii zahraničnej politiky. Samostatné kapitoly sú venované aj Slovenskej diplomacii v povstupovom období, parlamentnej, bezpečnostnej a hospodárskej diplomacii. SFPA publikáciu ponúkne poslancom, politickým stranám ako aj ďalším záujemcom.