Stále nebezpečnejšie podmienky a hrozba únosov znižuje počet západných novinárov v Iraku. Voľné pole pôsobnosti tak prenechávajú médiám z Blízkeho východu. "V Bosne nás prijímali dobre. Bolo im jasné, že novinári sú ich najlepšou zbraňou. Tu to tak nie je," povedal spravodajca španielskeho denníka El País. "Iracký konflikt sa pokrýva najhoršie," tvrdia Japonci z denníka Asahi šimbun a poukazujú na útoky teroristov.
Najviac na rane sú samozrejme Američania. "Predtým som mal vo zvyku naskočiť do džípu a odísť do Fallúdže, aby som napísal o bojoch," povedal šéf tímu denníka Washington Post Rajiv Chandrasekaran. "Teraz sú cesty príliš nebezpečné a hrozba únosu príliš vysoká." Podobnému nebezpečenstvu čelia aj novinári z Európy. Talianske televízne spoločnosti a noviny majú napriek vražde uneseného novinára Enza Baldoniho v Iraku naďalej spravodajcov a nezamýšľajú ich odvolať. Guido Santevecchi, vedúci zahraničného spravodajstva v denníku Corriere della Serra, však priznáva, že situácia "je stále ťažšia". Vo Francúzsku sa čaká na prepustenie dvoch unesených novinárov. Televízna stanica TF1 sa rozhodla nikoho do Iraku neposielať, kým nebudú na slobode.
Aj keď zahraniční novinári Irak neopustia, zostávajú v kanceláriách alebo hoteloch a spoliehajú sa na informácie od miestnych spolupracovníkov. Američan Ivan Watson z National Public Radio, si dokonca zafarbil vlasy a nosí bradu, aby nepriťahoval pozornosť. Veľké arabské televízie ako al-Arabíja a al-Džazíra teda naberajú na význame a často sú hlavným informačným zdrojom. (čtk/afp)