Najčastejšími obeťami násilia sú ženy. Podľa údajov ministerstva vnútra sa vlani stali obeťami až v 70 percentách násilných trestných činov. Násilie zažívajú aj doma - podľa reprezentatívneho prieskumu sociologičky Jarmily Filadelfiovej ho na vlastnej koži pocítila každá tretia žena vo veku od 18 do 65 rokov, ktorá mala partnera.
Agresivitu si odnášajú aj deti. Vlani sa stali obeťami v asi 10 percentách trestných činov, najčastejšie išlo o znásilnenie a úmyselné ublíženie na zdraví. A vo vyše 11 percentách prípadov sa stali obeťami domáceho násilia. Násilím sú ohrození aj starší ľudia, najmä tí, ktorí žijú osamelo, a tiež osoby staršie ako 80 rokov a staršie osamelé alebo ovdovené ženy.
Slovíčko násilie sa skloňuje aj v súvislosti so zdravotne postihnutými ľuďmi. Hoci štatistiky v tejto oblasti chýbajú, ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny hovorí, že "zdravotne postihnutí sú často obmedzovaní vo svojich základných ľudských právach alebo sú vystavení neľudskému a ponižujúcemu zaobchádzaniu, bez ohľadu na to, či sú klientmi zariadenia sociálnych služieb alebo žijú v rodine."
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny chce problém vzrastajúceho násilia riešiť. Navrhlo preto Národná stratégia na prevenciu a elimináciu násilia páchaného na ženách a v rodinách.
Aké kroky v nej ministerstvo navrhuje? Prečo sa na ňu zniesla veľká kritika mimovládok? Ako sa najčastejšie prejavuje násilie na ženách, deťoch či starších ľuďoch? Plus informácia o tom, že o mesiac sa bude v školkách platiť oveľa viac ako doteraz.
Používanie auta bude na budúci rok zasa o niečo drahšie.
O polovicu sa zvýšia ceny diaľničných známok, desať až dvadsaťpercentný rast sa predpokladá v povinnom poistení.
Otázne je, koľko bude stáť nafta a benzín.
Spočítame za vás, aký bude najnižší a najvyšší možný pohyb nákladov na auto.
Dočítate sa v utorok v denníku SME