Pred začiatkom zápasu vyhodí zápasník jednou rukou do vzduchu akýsi biely prášok. Čo je to? Soľ. Rozprášenie soli v ringu má vyhnať zlú energiu, zlého ducha, aby nevytvoril negatívne prostredie, v ktorom by sa zápasníci zranili. Počas roka sa zápolenie sumo odohráva šesťkrát, vždy trvá 15 dní a iba za jeden deň vraj všetci zápasníci, ktorí sa v ringu vystriedajú, spotrebujú až 45 kilogramov soli. Japonci prisudzujú soli odpradávna zvláštnu moc.
Sme obkolesení morom. Ľudia vždy verili, že v mori musí byť magická sila, ktorá ochraňuje krajinu. Nazývajú nás Krajinou vychádzajúceho Slnka. Slnko je ďalším významným symbolom Japonska. Má silu vysušiť slanú morskú vodu, z ktorej napokon ostane soľ. Preto veríme v magickú očistnú silu soli. Ak sa napríklad potrebujeme z nejakých príčin zbaviť starej soli, povedzme v kuchyni, nikdy ju nezahodíme do odpadového koša. Sypeme ju do vody, aby sa dostala tam, odkiaľ vzišla. Nerobí to každý, ale väčšina ľudí, ktorí dodržiavajú tradície.
Keď japonská rodina začína stavať dom, predchádza tomu ceremoniál džičinsai. Je to akt očisty miesta budúcej stavby, čosi ako u vás kladenie základného kameňa. Vždy je však prizvaný šintoistický kňaz. Vo všetkých štyroch rohoch pozemku vytvorí zo soli malé kopčeky, potom z keramickej fľaše pokropí zem ryžovým vínom saké a všetci prítomní - rodina, najbližší príbuzní a stavbyvedúci - obradne tlesknú rukami a poklonia sa. Je to pozdrav bohu Zeme a prosba o dovolenie postaviť na tomto kuse pôdy dom. Tento zvyk je rozšírený po celom Japonsku bez ohľadu na vierovyznanie.
Podobne sa soľ používa po pohrebe. Keď sa účastníci vracajú domov, skôr ako prekročia prah bytu, posypú sa soľou. Ak niekto ostal doma a nebol na pohrebe, podá soľ prichádzajúcim. V prípade, že bola na pohrebe celá rodina, teda niet toho, kto by soľ podal, zariadi to pohrebná služba. Po skončení smútočného obradu rozdáva odchádzajúcim malé vrecúška so soľou.
V Japonsku vašej pozornosti určite neunikne, že pri vchode do tradičnej reštaurácie či hotela nájdete po oboch stranách misky s kôpkou soli. Okrem vyháňania zlého ducha je to aj prejav vítania zákazníka. Tento zvyk vysvetľuje starý príbeh, podľa ktorého sa istý panovník viezol mestom na voze ťahanom kravami. Mnohé ženy chceli, aby sa zastavil práve v ich dome. Nevedel si však vybrať. Jedna z nich dala pred vchod misky so soľou. Soľ prilákala kravy, zastavili sa, pustili sa soľ oblizovať a panovník sa rozhodol navštíviť práve tento dom. Soľ sa stala symbolom vítania dôležitých hostí, ktorými sú pre nás zákazníci.
Neviem, možno magická sila soli pôsobí iba na Japoncov, ale pokojne to vyskúšajte, a uvidíme.
Autor: MASAHIKO