rilo zohnať zamestnanie podľa mojich predstáv. Ešte tak recepčnú alebo nejakú sekretársku prácu za malý plat. Tak som sa rozhodla ísť von," spomína Ingrid na situáciu pred rokom. "Mala som priateľa v Londýne, preto som si hľadala prácu au-pair práve tam." Rodičia Ingrid v začiatku podporili. Dnes už vie po anglicky výborne, niečo si do rezervy zarobila a začala v Anglicku študovať.
Mnohí mladí ľudia dnes na Slovensku rozmýšľajú rovnako. Nie sú spokojní s možnosťami, ktoré im naša krajina ponúka, a chceli by cestovať, spoznať iné krajiny, naučiť sa niečo viac ako v škole. Niektorí sú schopní zbaliť batoh a vybrať sa von s niekoľkými adresami kamarátov, iní si potrebujú všetko dôkladne premyslieť a pripraviť sa. A iných zase odrádzajú rodičia: taká cesta veľa stojí, na to nemáme a čo si počneš sám v cudzom svete?
Je to skutočne také zlé? Môže byť - napríklad vtedy, ak naletíte nečestnému sprostredkovateľovi. Ale proti takýmto nehodám sa dá poistiť. Hoci nemáte v zahraničí známych, sú aj čestní sprostredkovatelia práce, sú aj agentúry, ktoré zabezpečia vybavenie potrebných náležitostí, poinformujú vás o dostupných možnostiach, pomôžu vám získať prácu, alebo vybaviť štúdium v zahraničí, a stále viac je i takých, ktoré vám ponúknu aj akúsi "linku prvej pomoci" pre naliehavé krízové prípady - kontakt na spriatelenú agentúru, koordinátora alebo non stop linku.
Užitočného sprostredkovateľa po všetkých oblastiach, s ktorými sa na ceste za prácou alebo štúdiom v zahraničí stretnete pripravila Agentúra Jaspis. Príručka s názvom "Ako sa nestratiť na trhu práce v Európskej únii" je prehľadne rozdelená do oblastí štúdium, au-pair, práca v zahraničí. Hneď na úvod vás jej autori upozorňujú: "Chystáš sa von, máš chuť niečo vo svojom živote zmeniť? Skôr než urobíš zásadné rozhodnutie, pretrieď si informácie."
Príručka aj stránka www.zahranicie.sk vám poradí, ako a kde si vybrať jazykový kurz u nás alebo v zahraničí, a poskytne vám aj kontakty na inštitúcie, ktoré poskytujú nielen jazykové školenia, ale aj celosvetovo platné certifikáty z jazykov Dá vám tipy, kde a ako sa uchádzať o štipendium a aké sú ďalšie možnosti financovania pobytu v zahraničí, uvádza aj mnoho užitočných adries a kontaktov.
V príručke nájdete aj veľa dobrých tipov, ktoré vám pomôžu orientovať sa aj pri hľadaní práce v rozličných štátoch Európy. A na záver dá tým, ktorí si už balia kufre ešte aj 7 dobrých rád na cestu: nerozhoduj sa zo dňa na deň, rátaj s počiatočnými výdavkami, pozor na to, čo podpisuješ, od začiatku počítaj, ozývaj sa svojim blízkym, rátaj s alternatívami a pozor na krajanov.
MONA GÁLIKOVÁ