Platíte dobre? Ste dobre platení?

Oddelenie Poradenstvo pre ľudské zdroje spoločnosti PricewaterhouseCoopers pripravilo tento rok už v poradí 12. edíciu prieskumu odmeňovania medzi spoločnosťami pôsobiacimi na Slovensku. Na prieskume PayWell 2004 sa zúčastnilo 150 spoločností z 11 sektor

ov (rýchloobrátkový tovar, bankovníctvo, obchod a distribúcia, priemyselná výroba, energetika, farmaceutický priemysel, infokomunikácie, expresná preprava, poisťovníctvo, dovozcovia automobilov, iné) a je zameraný na sledovanie platových údajov o 341 pracovných pozíciách a celkovú stratégiu odmeňovania.

Regionálne rozdiely

Takmer tretina (30 %) zúčastnených spoločností pôsobí v niekoľkých regiónoch Slovenska a 63 % z nich vo svojich rozhodnutiach o odmeňovaní zamestnancov zohľadňuje re-gionálne rozdiely. Pri kompenzácii týchto rozdielov používajú najmä lokalizačné/polohové príplatky, násobenie základnej mzdy stanoveným koeficientom pre daný región, alebo sa firmy riadia priemernou mzdou v regióne alebo v závislosti od úrovne konkurencie. Špecifická situácia bratislavského regiónu vo vzťahu k životnému štýlu a/alebo životným nákladom sa preukázala i tento rok vo vyšších zárobkoch. Regionálne rozdiely sa však ešte výraznejšie prejavujú pri platoch vybraných špecialistov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Nástupné platy

Nástupné platy sa taktiež výrazne líšia v jednotlivých sektoroch i regiónoch, avšak v priemere je podľa štúdie PayWell 2004 nástupný plat stredoškoláka 13 400 Sk, kým u vysokoškolákov je to 18 600 Sk. Šesťdesiatsedem percent spoločností aplikuje zvyšovanie nástupných platov po troch mesiacoch, pričom priemerné navýšenie predstavuje 18 %.

Formalizácia politiky ľudských zdrojov

V tohtoročnom prieskume 70 % spoločností uviedlo, že vypracováva a priebežne aktualizuje personálnu príručku vo forme jasne definovaných firemných pravidiel a smerníc, ktoré obsahujú i systém odmeňovania zamestnancov. Transparentnosť odmeňovania je v 75 % spoločnostiach zabezpečená práve dostupnou príručkou interných pravidiel odmeňovania. V pravidlách o odmeňovaní zamestnancov sú jasne formulované i periódy prehodnocovania miezd zamestnancov. Vo väčšine zúčastnených spoločností (81 %) sa úprava realizuje pravidelne jedenkrát do roka, pričom 36 % z nich prehodnocuje mzdy na prelome kalendárnych rokov (t. j. december/január), prípadne 24 % v apríli. Spoločnosti, ktorých platy zamestnancov sa upravujú dvakrát ročne (9 %), uprednostňujú druhý termín úprav miezd v júli alebo októbri. Infláciu pri zvyšovaní miezd zohľadňuje 71 % sledovaných spoločností.

SkryťVypnúť reklamu

Každoročne je zaujímavé sledovať konvergencie či divergencie plánov a skutočností pri zvyšovaní miezd. Prieskum sleduje tieto rozdiely v jednotlivých kategóriách. V konzis-tentnej vzorke účastníkov spred roka sme najväčšiu disproporciu zaznamenali v kategórii vrcholového manažmentu, kde skutočné zvýšenie nakoniec prevýšilo plán. Ak odhliadneme od jednotlivých zamestnaneckých kategórii, firmy zúčastnené v tomto prieskume plánujú v nasledujúcom období od augusta 2004 do júla 2005 zvýšiť mzdy v priemere

o 8,24 % (medián 8 %), čo je takmer identické číslo s reálnym navýšením platov v minulom roku (8,3 %).

Variabilná zložka mzdy

Čoraz populárnejšou sa stáva odmena závislá na výkone, ktorá tvorí jednu z častí variabilnej zložky, avšak jej uplatňovanie sa líši podľa kategórie zamestnancov. Tento rok sme zaznamenali najväčší podiel variabilnej zložky v kategóriách obchodníkov (od 29 do 32 %) a vrcholového manažmentu (27 %).

SkryťVypnúť reklamu

Modelovanie variabilnej zložky zohľadňuje vo všeobecnosti tri hlavné faktory: výsledky spoločnosti, tímu/skupiny alebo jednotlivca, ktoré sú ďalej formulované v ukazovateľoch ziskovosti, finančných a hospodárskych výsledkoch či plnení plánu.

Špeciálne odmeny pre vrcholový manažment

Menej ako tretina zúčastnených spoločností (26 %) deklarovala existenciu špecifického systému odmeňovania pre vrcholový manažment. Najfrekventovanejšími stimulmi sú opcie (14 %), podiely zo zisku spoločnosti (8 %) alebo preferenčná kúpa akcií so zľavou (8 %). Len štyri spoločnosti ponúkajú vedeniu možnosť získania akcií materskej spoločnosti v zahraničí zadarmo, a to minimálne po dvoch rokoch zamestnania v spoločnosti. Ak firmy ponúkajú top manažmentu preferenčnú kúpu akcií so zľavou, ktorá sa pohybuje od 5 do 20 %, podmieňujú to minimálne jedným rokom zamestnania v spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Program voliteľných zamestnaneckých výhod

Nový zákon o dani z príjmov obmedzil položky príjmov, ktoré sú oslobodené od dane z príjmov fyzických osôb, čo sprísnilo i používanie systému flexibilných benefitov. V tohtoročnej edícii prieskumu PayWell 2004 13,5 % spoločností uviedlo, že využíva tzv. "cafeteria" systém. Tento doplnok odmeňovacích systémov je prítomný najmä v sektoroch bankovníctvo, informačné a komunikačné technológie či rýchloobrátkový tovar. Až na výnimky je prístupný všetkým zamestnancom a niektoré spoločnosti podmieňujú prístup novým zamestnancom k tomuto zdroju zamestnaneckých výhod ukončením trojmesačnej skúšobnej doby.

Variácie výšky ročného limitu čerpania zamestnaneckých výhod na jedného zamestnanca sa, samozrejme, líšia podľa sektorov i podľa zamestnaneckej kategórie. Pre manažment tento limit dosahuje v priemere 12 000 Sk na rok, u ostatných zamestnancov v priemere 9000 Sk. Medzi najpoužívanejšie položky v zozname takto ponúkaných zamestnaneckých výhod patria hlavne kultúrne a športové akcie, príspevok na rekreáciu, stravovanie, doplnkové dôchodkové poistenie a nadštandardná zdravotná starostlivosť.

SkryťVypnúť reklamu

PhDr. BRANISLAV HUNČÍK, PhD.,

PricewaterhouseCoopers

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 360
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 948
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 691
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 147
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 991
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 045
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 673
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 625
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu